Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Dengir Mir Fırat: Erken Seçim Kapıda

Dengir Mir Fırat: Erken Seçim Kapıda
  • 17 Mayıs 2016 - 22:57
  • 1.413 kez okundu
HDP’lilere yönelik dokunulmazlıkların kaldırılması için yapılacak oylamaya, HDP’nin Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş hakkındaki gensoru önergesini çekmesinin ardından görüşmeler sürpriz bir şekilde erken başladı. HDP’nin otoriter rejime karşı çıktığı için dokunulmazlıklar konusunun gündeme geldiğini ifade eden Fırat’a göre, erken seçim kapıda.

AKP’nin eskiden etkili isimlerinden biri şimdi ise HDP Mersin Milletvekili olan Dengir Mir Mehmet Fırat, dokunulmazlıklarda çıkacak olasılıkları RS FM’de Yavuz Oğhan’ın hazırlayıp sunduğu ‘bidebunudinle’ programına açıklama yaptı.

Fırat yaptığı açıklamada; Eğer dokunulmazlıklar 330’un altında çıkarsa bu AKP için sonun başlangıcıdır. AKP bugüne kadar yükseldi. Davutoğlu konusunda ayrışma yaşandı. Bundan sonra kendi içinde mutlaka muhalefet çıkarır. AKP çökme sürecine girdi.dedi

330-367 arasında kabul edilmesi referandumu beraberinde getirir.Fırat’a göre bu düşük bir ihtimal. İş referanduma giderse Kürt-Türk oylamasına dönüşür ve toplumda ciddi ayrışım meydana getireceğini söyledi.

Fırat, 367 ve üzeri evet çıkma ihtimalini ise düşük gördü. Çıkması durumunda da fiilen değişen rejimin, partili cumhurbaşkanlığı uygulamasının da anayasal zemini hazırlandı anlamını taşır. O zaman da Meclis’ten ve halk iradesinden söz edilemez. MHP tasfiye sürecine girmiş durumda. Ama asıl sırada CHP var. Fırat, CHP içinde de MHP’ye benzer bir operasyon yürütüleceği kanısında.

Dengir Mir Mehmet Fırat, Genel Kurul oylamasının sadece HDP’ye karşı bir silah olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. HDP’nin otoriter rejime karşı çıktığı için dokunulmazlıklar konusunun gündeme geldiğini ifade eden Fırat, şöyle konuştu:

“7 Haziran sonrasında gelişen tüm dış olaylar tamamen başkanlık, otoriter bir rejimin yasallaştırılması sürecini içeriyordu. Ama öyle bir yere gelindi ki artık otoriter rejim kurulabilir korkusu abesle iştigal. Şu anda zaten diktatöryal sistem hayata geçmiş durumda. İstenen şey başkanlık sistemi değil. Başkanlık sistemi kuvvetler ayrılığının sağlanması ve özellikle yürütmenin sıkı denetimi altına alınmasıdır. Burada tam tersi bir kişiye bağlanmak isteniyor. Bunun adına başkanlık sistemi demek hakarettir. Siz pratik bir sisteme karşı çıkıyorsunuz diye algı operasyonu yürütülüyor. Hayır, biz diktatöryal başkanlığa karşı çıkıyoruz.”

Dengir Mir Mehmet Fırat, ekim ya da en geç bahar ayında yeniden erken seçim beklediğini söyledi.

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ