Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Dicle Üniversitesi’nde 100 İşçi İşten Çıkarıldı

Dicle Üniversitesi’nde 100 İşçi İşten Çıkarıldı
  • 02 Ekim 2017 - 16:14
  • 206 kez okundu

Dicle Hastanesi’nde 100 işçi işten çıkarıldı. İşçiler, durumu gece yarısı telefonla öğrendi.

Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan 100 taşeron işçi işten çıkarıldı. İşçiler işyerine gitmeleriyle işten çıkarıldıklarını öğrenirken, diğer işçilere de telefonla aranarak işten çıkarıldıkları söylendi.

Evrensel’den Serpil Bek’in haberine göre, sözleşme süreleri biten işçilerden 39’u emekli edilerek işten çıkarılırken, toplamda 100 işçinin işten çıkarıldığı bildirildi. Genel- İş 1 No’lu Şube Başkanı Zeynep Demir Akçer, çıkarılan işçiler arasında 22 yıldır çalışanların olduğunu, işçilerin gece yarısı telefonla aranarak iş akdinin feshedilmesinin hukuki olmadığının altını çizdi.

Yaşanan durumu kabul edemeyeceklerini söyleyen Akçer, “İhale süreci bitti ve yeni gelen bir şirket hangi işçiyi ne kadar tanıyor ki çalışamayacağına karar veriyor. İşverenin istemediği işçiyle çalışma hakkı var fakat  işçinin gece yarısı telefonla aranarak iş akdi feshedilmez. Bu asla kabul etmeyeceğimiz ve bizim için geçerli olmayan bir uygulamadır. Ya resmi yolla ilişki kesilir arkadaşlarımızın hukuksal hak kaybı yaşamasın ya da  işine devam eder. İş verenlerin yeni yöntemi resmi olmayan bir uygulama olan telefon yoluyla  3 gün üst üste gelmeyerek haklı fesih yoluna gitmeye çalışıyorlar. Bu şekilde işçinin alacaklarını hukuksal haklarını ortadan kaldırmak amaçlanıyor” dedi.

İşten çıkarmalara dair hastane yönetiminin şirketle görüşeceğini söyleyen Akçer, “ Yönetim hem şirketle hem de rektörle görüşeceğini ifade etti şu an haber bekliyoruz. Bizim net talebimiz hazırlanan listenin yönetimin bilgisi dahilinde değilse asla kabul edilemeyeceğidir. Çünkü onlar şirketin değil Dicle Üniversitesinin işçisidir. Maddi manevi bütün yükümlülükler Dicle Üniversitesine aittir. Çıkarılan işçiler arasında 22 yıldır çalışanlar var, daimi işçilerden bahsediyoruz. Temizlik birimi çoğunlukta fakat her birimden işçiler var. Genel merkezimiz geliyor görüşmelere onlar da dahil olacak yapılması gereken bütün mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ