Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,67 / Satış: 3,69
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,33

DİK, Van’da Kutlu Doğum Buluşması Düzenlendi

DİK, Van’da Kutlu Doğum Buluşması Düzenlendi
  • 29 Nisan 2017 - 23:10
  • 492 kez okundu

DİK tarafından Van’da düzenlenen Kutlu Doğum Buluşmasında yapılan konuşmalarda İslam’ın sadece bir ibadet dini olmadığını aynı oranda Adalet ve barış dini olduğuna vurgu yapıldı.

Özel bir düğün salonunda yapılan etkinliğe HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, İlahiyatçı Yazar Prof. Dr Nurettin Turgay, Araştırmacı Yazar Muhammed Salar konuşmacı hazır bulundu.

Konferansa DBP Van İl Eş Başkanı Ahmet Aygün, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Adem Geveri, Barış Anneleri, STÖ temsilcileri, yerine kayyum atanan Edremit Belediye Eş Başkanı Nurhayat Çelik, HDP-DBP İl ve İlçe Yöneticileri ile halk katıldı. Kutlu Doğum Buluşmasının düzenlendiği salona ‘Mekke’de direniş, Medine’de yükseliş Hudeybiye’de Barış’ yazılı pankart asıldı.


Konferans ilk olarak okunan dualarla başladı.

Ardından söz alan HDP Siirt Milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım eşitliğin olmadığı yerde adaletin de olamayacağını söyledi. Tüm savaşların eşitsizlikten kaynaklandığını kaydeden Yıldırım, “Eşitlik yoksa adalet yoktur. Şimdiye kadar ki tüm savaşlar eşitsizlikten kaynaklı. Renk. Dil. Kimlikler birbirinden farlı ve eşitsizlik olarak görülüyor. Dinimiz ,”tüm insanları onurlu bir şekilde yaratıldı” deniliyor. Bir cenazeye bile saygısızlık yapamazsanız. Kafirler Müslümanların cenazelerine saygısızlık yapıyordu. Hz. Muhammed bunlar bunu yapsalar da biz iyilik yapacağız. Hz. Muhammed Yahudi bir cenaze geçtiğinde ayağa kalkıyordu. Hz. Muhammed, insana insanca, adalet ve eşitlik temelinde bakıyordu. Maalesef bugün cenazelere büyük işkenceler yapılıyor. Kulakları kopartılıyor. Gözleri oyuluyor. En çok bu coğrafya da bu yapılıyor.” dedi.

Allahın herkesi farklı ırklardan, etnik yapılardan yarattığına dikkat çeken Yıldırım,  “En sonunda “Birbirinizi tanıyın” diyor. Biz 21. Yüz yıldayız ancak insanlar hala birbirini tanımıyor, birbirini sevmiyor. Hala eşit olmuş değil. İslam’da asli unsur yada asli olmayan diye bir ayrım yoktur. Yine kadın ve erkek konusunda aynı eşit yaklaşım var.Dinimizde sıradan insanlar din alimlerinden, devlet başkanlarından hesap sormuştur. Peki bugün hangi devlet ve hükümete karşı itiraz ve hesap sorma var. Türkiye de itiraz etseniz  FETÖ’cü, PKK’li ilan edilirsiniz. İslam’daki hak ve hukuk anlayışı bugün Ortadoğu’daki devletlerde yoktur.  Bugün seçtiklerimiz Müslüman Kürttür. Meclise gönderdiklerimizdir ama nasıl bir adaletle karşılandığını görüyoruz.Kürtler mazlum bir halktır. İslam bu topraklara geldiğinde de Kürtleri yönetimleri vardı. Medreseleri vardı. Kazanımları yok. Kürtlerin gerilemesinin nedeni İslam değildir. İslam böyle bir şeye sebep olmamıştır.” Diye konuştu.

Yıldırım’ın ardından konuşan İlahiyatçı Yazar Prof. Dr Muhammed Salar ise, “Hz Muhammed’in cömertlik, adalet ve şefkatine ve daha sayamadığım yüzlerce mucizesine ihtiyacımız var.  Bugün İslam dünyasının en çok ihtiyaç duyduğu şey doğruluktur. Bu siyaset dünyası için de geçerlidir. İslam ülkelerinde eşitlik yok. Referanduma bakalım oylar sayılsın diyoruz bu düşmanlıktır deniliyor Bu düşmanlıktır deniliyor. Ya kürtler mi düşman, liberal  mi düşman. Böyle şey mi olur. Türkiye bu durumuyla Müslümanlığı, İslam’ı sevdiremez. Suriyeli mülteciler Müslüman ülkelerden kaçıyor. Bu tablo Müslüman iktidarların yüz karasıdır.

Dini siyasete alet eden iktidarlar bu sorunları çözemezler. Doğru bir İslamiyet ile yol almıyorlar. İstismar diyorlar. Göstermelik şeylere kaçıyorlar. İslam sadece bir ibadet dini değil, sosyal adalete önem verir. Bugün belediyelerde kıyım diz boyu. Ortadoğu bomba yağıyor. Hz. Muhammedin evrensel mesajları niye bizim coğrafyada yankılanmıyor. Bir özeleştiriyi hak ediyor.” Şeklinde konuştu.

Son olarak konuşan İlahiyatçı Yazar Nurettin Turgay’da, “ İslam eşitlik, barış, kardeşlik ve huzur dinidir.
Bunların olmadığı yerde İslam yoktur. Eğer bir yerde barış yoksa İslam da yoktur. Hak ve hukukun tesis olduğu yerde mutluluk ve güven vardır. Savaş ve kan varsa İslam yoktur. Sadece İslam’ın istismarı vardır. Kendin için istediğini tüm insanlar için istemiyorsan ben Müslüman demeye hakkın yoktur. İslam âleminde en dindar olan Kürt’tür, en perişan olan da Kürt’tür. Eğer Kürtler Müslüman olmasaydı şimdi imparatorluk kurmuşlardı. Araplar, Farslar, Türkler İslami kendilerine alet etmişler, Kürtler de şamar oğlanı gibi. Bir insan kendi dilinde konuşmuyorsa orada İslam yoktur. Kendi dilinin inkarı Müslümanlığın inkarıdır. Kendi dilinden eğitim görmeyen birinin psikolojisi bozuktur.” İfadelerini kullandı. Konferans ardından okunan dualarla son buldu.

 Kaynak: Vanhaberdar

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ