Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Dört Ülke, Katar ile İlişkilerini “Teröre Destek” İddiasıyla Durdurdu

Dört Ülke, Katar ile İlişkilerini “Teröre Destek” İddiasıyla Durdurdu
  • 05 Haziran 2017 - 08:56
  • 941 kez okundu

Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılması gerektiği duyuruldu.

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, ülke güvenliği için Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini, ülkelerinin hava sahasını Katar’a kapattıklarını, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılması gerektiğini duyurdu. Karara gerekçe olarak Katar’ın terörist gruplara verdiği iddia edilen destek gösterildi.

Bahreyn resmen duyurdu

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı, ülkenin güvenliği için  Bahreyn’in Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu.

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayımlanan açıklamada,  Bahreyn’in Doha’daki diplomatik misyonlarını geri çağırdığı ve Katar  diplomatlarına da ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre tanındığı bildirildi.

Bahreyn vatandaşlarının Katar’a seyahat etmesinin, Katar vatandaşlarının da ülkeye gelmeleri ile transit geçiş yapmalarının yasaklandığı  belirtilen açıklamada, Bahreyn’de oturumu olan veya turistik gezi için ülkede  bulunan Katarlıların 14 gün içinde ülkeyi terk etmeleri gerektiği, bu açıklamanın  yayımlanmasından 24 saat sonra Bahreyn hava sahası, kara suları ve limanların da  Katar’a kapatılacağı ifade edildi.

“Katar’ın uluslararası kanunlar, ikili anlaşmalar ve bölgesel  sözleşmeleri hiçe sayarak ülke güvenliğini tehdit etmesi, iç işlerine karışması,  silahlı terör örgütlerine destek vermesi, İran ile bağlantılı silahlı terör  örgütlerine Bahreyn’de eylem yapması için finansal destek sağlaması” nedeniyle  ilişkilerin kesildiği aktarılan açıklamada, Katar’ın bu tehlikeli davranışlarının  sadece Bahreyn’i değil, bölge ülkelerinin güvenliğini de tehdit ettiği, bu  davranışlar karşısında sessiz kalınmasının mümkün olmadığı kaydedildi.

Katar, Yemen’deki Uluslararası Koalisyon’dan çıkarıldı

Öte yandan Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen’de Husilere karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon Komutanlığı, Katar’ın koalisyondaki rolünün sona erdiğini duyurdu.

Katar’ın, Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen’de Husilere karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon’daki rolünün sona erdiği bildirildi. Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’da yayınlanan Koalisyon Komutanlığı açıklamasında, Uluslararası Koalisyon’un, “Yemen’de terörizmi güçlendirmesi ve darbeci milislerle ilişkilerinden dolayı” Katar’ın koalisyondan çıkarılmasına karar verdiği kaydedildi.

Terörle ilişkilerinden dolayı…

Açıklamada, “Yemen’de meşruiyeti destekleme amacıyla kurulan Arap Koalisyonu Komutanlığı, koalisyonun terörle mücadelesi ilkesine aykırı olarak Katar’ın başta El Kaide ve IŞİD olmak üzere Yemen’de terörizmi güçlendirmesi ve darbeci milislerle ilişkilerinden dolayı koalisyondan çıkarılmasına karar verdi” ifadeleri yer aldı.

Katar ile Arap ülkeleri arasındaki siber saldırı krizi

Katar Resmi Haber Ajansı (QNA), 23 Mayıs gecesi Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’ye atfedilen “ABD’ye karşı ve İran’ı destekleyici” açıklamalar yayınlamıştı. Açıklamalar kısa süre içinde medyada geniş şekilde yer almıştı.

Bundan birkaç saat sonra açıklama yapan Katar hükümeti İletişim Dairesi Direktörü Şeyh Seyf bin Ahmed Al Sani, QNA sitesinin siber saldırıya uğradığını duyurmuştu. Katar Dışişleri Bakanlığının açıklamasında da QNA’nın siber saldırıya uğradığı ve yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığı, medya organlarından bu açıklamaları dikkate almalamaları talep edilmişti.

“Bizi hedef alan kampanya var”

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ise 25 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında, medya üzerinden ülkesini hedef alan bir kampanya bulunduğunu belirterek, “Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor ancak burada Katar’ı hedef alan bir kampanya olduğu açık ve biz de buna karşı koyacağız.” demişti.

2014 yılında da kesilmişti

Bahreyn, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile 2014  yılında Katar’ı iç işlerine karışmak ile suçlayarak diplomatik ilişkileri  kesmişti.

T24

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ