Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri Açıklandı!

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri Açıklandı!
  • 17 Kasım 2017 - 16:45
  • 2.462 kez okundu

Terörizm, doğal afetler, trafik kazaları ve bulaşıcı hastalıklar gibi parametreler bir ülkenin güvenli olup olmadığını belirliyor. Bu parametreler bir araya toplanıp, istatistikleri oluşturulduğunda dünyanın en tehlikeleri ülkeleri ortaya çıkıyor. 

2017 Global Terörizm İndeksine göre dünyanın birçok ülkesi terörizm tehlikesi ile boğuşuyor. Orta Doğu ülkeleri listenin ciddi bir bölümünü oluşturuyor. Terörizm listesinin birincisi  İç savaşın beşiği haline gelen Irak.

Listenin ikinci sırasında ise yine 16 senedir birçok farklı ülkenin işgali altında bulunan Afganistan bulunuyor. ABD, Sovyetler Birliği, İran gibi devletlerin ve bunlara ek olarak birçok örgütün konuşlandığı Afganistan “rahat yüzü” göremeyen bir devlet.

Listenin üçüncü ve dördüncü sırasında ise sırasıyla Nijerya ve Suriye bulunuyor. Nijerya, yıllardır iç savaş ile boğuşuyor. Irkçılık, din savaşlarının ve kabile çatışmalarının birçok canı yaktığı ülkede artık karşıt görüşler “terör” ile buluşuyor. Dördüncü sırada bulunan Suriye’nin durumu ise malum. 2011 yılından beri Devlet Başkanı Beşar Esad ve muhalifleri arasında başlayan siyasi kargaşa hızlıca iç savaşa dönüştü. Merkezi otoritenin çatışmalardan dolayı etkisiz kaldığı ülkede IŞİD, El-Kaide ve Nusra Cephesi gibi terörist gruplar kol geziyor. İki mahalle arasında bile otoritenin değişebildiği ülkede terörizmi engelleyebilecek hiçbir önlem bulunmuyor. Türkiye listede dokuzuncu sırada bulunuyor.  Hindistan, Libya, Somali, Yemen ve Pakistan terörizm listesinin ilk onunda yer alan diğer ülkeler.

Doğal Afetler

Uluslararası SOS örgütünün yayınladığı belgelerde doğal afetlerde önemli bir yer tutuyor. Seyehat etmek isteyen insanların gidecekleri ülkelerde karşılaşabilecekleri olağanüstü durumları açıklayan listenin ilk beşinde Vanuatu, Tonga, Filipinler, Guatemala ve Bangladeş bulunuyor. Doğal afet olarak depremler, fırtınalar, deniz seviyesinde olan değişiklikler ve kuraklıklar bu beş ülkede de sıkça rastlanıyor.

Sağlık Raporu

Sağlık ile ilgili hazırlanan raporlarda kuruluşa bildirilen 330 bin hastalık vakasına göre Türkiye, Polonya, Baltık Cumhuriyetleri, Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan, Kıbrıs Rum Kesimi, Fas ve Tunus gibi ülkelerle birlikte orta dereceli hastalık rizikosu olan ülkeler grubunda yer aldı.

Yol Güvenliği

“Yol güvenliği” meselesininde önemli yere sahip olduğu raporlarda, Venezuela, Libya, Tayland, Dominik Cumhuriyeti ve Nijerya en yüksek “ölüm” oranına sahip olan ülkeler. Bu kategoride Türkiye, güvenli ülkelerin arasında olarak gözüküyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ