Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

Düşen Helikopterin PKK-TSK Savaşına Etkisi Nedir?

Düşen Helikopterin PKK-TSK Savaşına Etkisi Nedir?
  • 18 Mayıs 2016 - 21:51
  • 2.276 kez okundu

PKK’nin, Hakkari’de bir TSK helikopterini vurduğunu iddia ettiği videosu, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni önemli değişime zorluyor. PKK’nin uçaksavar füzesi kullanmaya başlaması dengeleri değiştirebilir.

PKK’nin yayınladığı görüntüler helikopterin hazırlıksız yakalandığına işaret ediyor. Videonun gerçek olup olmadığı resmi kaynaklarca doğrulanmadı. TSK helikopterin teknik arıza sonucu düştüğünü açıklamıştı.

Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk, bu tür bir saldırının büyük sonuçları olacağını söylüyor.

Olayın askeri açıdan çok önemli olduğunu belirten Solmaztürk, PKK ve TSK arasındaki güç dengesinin değişeceğini, mücadeleye yaklaşımda ve taktiklerde değişikliğe gidileceğini ifade ediyor. Eski asker, bu durumun Türk askerlerinin morali üzerinde de etkili olabileceğine dikkat çekiyor.

Güvenlik uzmanı Metehan Demir, TSK’nın helikopterin savunma sisteminin devreye girmemesi nedeniyle de endişe duyduğunu söylüyor.

Düşen helikopterin operasyonda yalnız olmadığını ve arkadan gelen ikinci bir helikopterin de yaklaşan füzeyi algılamadığını söyleyen uzman, bunun çok garip olduğunu ve PKK’nin kullandığı sistemin yeni bir sistem olduğunu düşündürdüğünü belirtiyor. Demir, PKK’nin elinde benzer füzelerden daha fazla sayıda olabileceğini de ekliyor.

Uzmanlar saldırıda kullanılan füzenin Rus yapımına benzediğini söylerken, PKK’nin bu silahlara nasıl ulaştığının ya da ellerinde kaç tane bulunduğunun bilinmediğini söylüyor.

PKK’yle 1990’lardaki mücadelede rol alan Solmaztürk, helikopterin düşürülmesinin, TSK’nin PKK ile mücadelesine zarar vereceği görüşünde.

Kara operasyonlarının temelde taktiksel hava desteğine bağlı olduğunu söyleyen emekli tuğgeneral, TSK’nin elinde bu mücadele için tek silahın da taarruz helikopterleri olduğunu söylüyor ve “Bu ezber bozacak bir gelişme” diyor. Solmaztürk ayrıca TSK’nın elinde son derece az sayıda taarruz helikopteri olduğunu ve hava savunma sistemlerinin, ordunun terörle mücadelesine çok ciddi zarar vereceğini söylüyor.

Uzmanlar, TSK’nin çift motorlu Süper Cobra helikopterinden elinde sekiz-dokuz adet bulunduğunu, bunlardan birinin düşürüldüğünü, eldeki tek motorlu 30 Cobra’nın ise teknolojik olarak neredeyse yetersiz olduğunu söylüyor.

Demir, TSK’nin bundan sonra daha riskli taktikler uygulamak zorunda kalacağını düşünüyor.

TSK’nin kara operasyonlarına ağırlık vereceğini söyleyen uzman, “Ne yazık ki PKK bu bölgeyi onlarca yıldır son derece iyi tanıyor” diyor. Demir, PKK’nin bölgedeki mağaraları iyi bildiğini, buralarda bombalı tuzaklar kurabileceğini belirtiyor ve bundan sonraki kara operasyonlarında son derece dikkatli olunması gerekeceğini söylüyor.

Uzmanlar, helikopter kullanımının azalmasının PKK’nin daha aktif hale gelmesine neden olacağını düşünüyor. Bu da kırsalda ve kentlerde sokak sokağa çarpışan ordu üzerindeki baskıları arttıracak.

Amerikanınsesi

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ