Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Edremit’te ‘İrademe Dokunma ‘ Eyleminde ‘Dokunulmazlık’ Tepkisi !

Edremit’te ‘İrademe Dokunma ‘ Eyleminde ‘Dokunulmazlık’ Tepkisi !
  • 23 Mayıs 2016 - 17:09
  • 311 kez okundu

Van’ın Edremit ilçesinde Edremit Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin’in tutuklanmasının üzerinden 273 gün geçmesine rağmen ilçede her hafta düzenlenen ‘Kara Pazartesi ‘ eylemleri 39. haftasında da düzenlendi. Basın açıklamasına HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe de katılarak destek sundu. Basın açıklamasında DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’in tutuklanması ve HDP Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına tepki gösterildi.

EDREMİT – Edremit Belediyesi’ne dönük gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamalarla beraber  Edremit Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin’in  24 Ağustos pazartesi günü gözaltına alınarak aynı gün tutuklanmıştı. DBP’li Edremit belediye meclis üyeleri ve belediye çalışanları Çetin’in yakalandığı gün olan pazartesi günü dolayısıyla her pazartesi tutuklamaları protesto etmek amacıyla ‘ İrademe Dokunma ‘ şiarıyla ‘Kara Pazartesi ‘ basın açıklamaları düzenliyor. Eş başkan Çetin’in tutuklanmasının üzerinden 266 gün geçmesine rağmen tutukluğunun 39. haftasında da basın açıklaması düzenlendi. Edremit Belediyesi önünde gerçekleştirilen açıklamaya, HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe,DBP Edremit İlçe eş başkanları ve yöneticileri, Edremit Belediyesi Eş Başkan Vekili Nurhayat Çelik,HDP Van il örgütü yöneticileri, Demokratik Mahalle Meclisi Üyeleri, Edremit Belediyesi DBP’li Meclis üyeleri ve belediye çalışanları katıldı.

9212196

Açıklamayı katılanlar adına Edremit Belediye Meclis Üyesi Mehtap Dinçer yaptı. Açıklamada Edremit Belediyesi’ne dönük gerçekleştirilen tutuklamalara tepki gösteren Dinçer, belediye eş başkanın hukuksuz gerekçelerle tutuklandığını ve tutukluluğun üzerinden 273 gün geçmesine rağmen hala bir iddianamenin hazırlanmamış olmasıyla hukuksuzluğun daha da sürdürüldüğüne dikkat çekti.

HDP’li vekillerin donulmazlıklarının kaldırılmasına tepki gösterildi !

Açıklamada DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’in tutuklanmasına ve HDP Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına tepki gösterilirken devamla  “Dünya hukuk normlarına göre suç gerçekleşmeden asla tutuklamanın gerçekleşemeyeceği ortadayken; Türkiye’de bir çok tutuklama somut suç delili sayılacak hiçbir şey bulunmadığı halde tutuklamalar çok rahat bir şekilde olabilmektedir. Belediye Eş Başkanımız Sevil Rojbin Çetin de tüm herkes gibi demokratik anayasal hakkını kullanarak katıldığı basın açıklamasında kendisine isnat edilen ‘ Vatanın birliğini ve bütünlüğünü bozmak ‘ suçu işledi iddiası üzerinden tutuklamanın gerçekleşmesi hukuki değildir. Yargıtay ceza dairesinin de kararlarında yer aldığı gibi “ beyan edilen bir düşünce şiddet ve cebir teşkil etmiyorsa bu suç değildir “ kararı bu ülkenin kendi yargısının verdiği bir karardır. Lakin eş başkanımız Sevil Rojbin Çetin’in katıldığı ve asla bir şiddet cebir olayının gerçekleşmediği basın açıklamasından sonra gözaltı ve tutuklamaların gerçekleşmesi Yargıtayın verdiği kararla çelişmektedir ve Çetin’in tutuklanması bir hukuk skandalıdır. Ülkede 22 Temmuz 2015 tarihinde itibaren başlayan çatışmalı süreç her geçen gün şiddeti artarak devam etmekte ve her gün insanlar ölmektedir. Türkiye Cumhuriyeti anayasasında yönetim şekli net bir şekilde ‘ Cumhuriyet ‘ olarak belirtilmişken; ülkede bu gün anayasa çiğnenerek fiili bir başkanlık yönetimi devreye koyulmuştur. Başkanlık sistemini yasal hiçbir çerçeveye oturtmadan uygulayanlar; bu ülkede onlarca Kürt siyasetçisini düşüncelerini ifade ettikleri için zindanlara doldurmakta sürgünlerle tutuklamalarla tehdit etmektedir.

Seçilmiş olan belediye başkanlarını, il ilçe yöneticilerini, sivil toplum örgütü temsilcilerini, gazetecileri, kadınları çocukları cezaevlerine dolduranlar bunla yetinmemiş olacak ki geçtiğimiz günlerde DBP Eş Genel Başkanımız Kamuran Yüksek’in tutuklanması ve milyonlarca oy ile seçilen HDP milletvekillerini dokunulmazlıklarını kaldırarak Kürt halkına ikinci bir 94 yılı sendromu yaşatılmak isteniyor. HDP Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması Kürt halkına ve demokrasi güçlerine fiili darbe girişimidir.Bu temelde bölgede ve süren çatışmalı ortamın, katliamların bir an önce son bulmasını talep ederken; Edremit Belediyemize ve irademize yapılan tüm saldırıları tekrardan kınıyoruz. Bizler antidemokratik saldırıların karşısında olup demokratik tutumumuzun geliştiricisi Eş Başkanımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Bu talebimizi her pazartesi yineleyeceğiz. Sahiplenmenin bu çerçeve ile kendisini göstereceği inancıyla hepinizi saygıyla selamlıyoruz.“ denildi.

Kaynak: vanaktüel.com

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ