Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

Erbil-Bağdat Görüşmeleri Gizli Tutuluyor

Erbil-Bağdat Görüşmeleri Gizli Tutuluyor
  • 18 Kasım 2017 - 12:11
  • 333 kez okundu
Kürdistan’da 25 Eylül’de düzenlenen bağımsızlık referandumu sonrası Erbil-Bağdat hattında tırmanan gerilimi yatıştırma görüşmelerinin kasıtlı olarak gizli tutulduğu açıklandı. Buna göre süreç, dış müdahalelerin önlenmesi için medyadan saklanıyor.

Kürdistan Bölgesi Yönetimi ile Bağdat’taki merkezi hükümet arasında bağımsızlık referandumu sonrası tırmanan gerilimin çözümüne ilişkin diyaloğun gizli sürdüğü belirtildi. Irak parlamentosundaki en geniş Şii bloku olan Kanun Devleti’nin üyesi Kamil Zeydi, “Sorunların çözümü için Bağdat ile Erbil arasında görüşmeler gizli yapılıyor. İyi bir aşama kaydedildi” dedi.

Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Irak parlamentosundaki vekillerinden Renas Cano ise “Dış müdahalelerin önlenmesi ve sürecin başarıyla sürdürülmesi için görüşmeler medyadan uzak sürdürülüyor” dedi. Rudaw’a konuşan Cano, “Aynı zamanda bölgesel ve uluslararası temelde de görüşmeler yapılıyor. Ancak Irak hükümeti şimdiye kadar Kürdistan Bölgesi’ne bir cevap vermiş değil ve gün geçtikçe daha fazla şart koşuyor. Bunun nedeni de seçimlerin yakınlaşmasıdır”ifadelerini kullandı.

Cano, “Yakın zamanda Bağdat’a iç ve uluslararası mecralardan diyaloğun başlatılması için daha fazla baskı yapılacağını düşünüyorum. Alınacak yeni kararlardan biri de referandumu destekledikleri için haklarında yakalama kararı çıkartılan Kürt parlamenterlerin parlamentoya geri dönmesi olacaktır” diye konuştu.

Rudaw

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ