Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

Erbil’den Bağdat ve BM’ye Uçuş Yasağı Çağrısı

Erbil’den Bağdat ve BM’ye Uçuş Yasağı Çağrısı
  • 30 Eylül 2017 - 10:13
  • 1.462 kez okundu

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Bağdat’ın uygulamaya başladığı uçuş yasağına tepki gösterdi. Erbil’den yapılan açıklamada kararın anayasaya aykırı olduğu vurgulandı, “Bu Kürdistan halkı ve toplumunu cezalandırmaktır” denilerek BM’ye çağrı yapıldı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), Bağdat’taki merkezi hükümetin bağımsızlık referandumuna misilleme olarak devreye soktuğu uluslararası uçuş yasağının kaldırılmasını talep etti. Erbil’den yapılan açıklamada, uçuş yasağının toplumu cezalandırmak anlamına geldiğini belirtildi; Birleşmiş Milletler ve Irak’a kararın bir an önce iptal edilmesi için çağrısı yapıldı.

Rudaw’ın haberine göre, Kürdistan Bölgesel Yönetimi hükümet sözcüsü Sefin Dizayi’nin yaptığı yazılı açıklamada “Bağdat bu kararla anayasayı bir kez daha çiğnemiştir. Bu Kürdistan halkı ve toplumunu cezalandırmaktır” denildi. Kürdistan bölgesinin bugüne kadar Irak’ın belirlediği yasalara uyduğu belirtilen açıklamada, kararın IŞİD’le savaşta yaralanan ve yurtdışında tedavi edilmesi gereken peşmergelere engel oluşturduğu da şu ifadelerle vurgulandı: “IŞİD’le savaşta mağdur olan ve yurtdışına gitmek zorunda kalan Ezidi Kürtler, Hristiyan ve Sünni Araplar söz konusu kararla yakınlarıyla görüşemeyecekler. Irak hükümetinin verdiği bu karar anayasayı çiğneme anlamına geliyor.

Kararda, binlerce Kürdistanlı işadamının faaliyetlerinin durduğu belirtilirken, “Vatandaşların seyahat hakkı çiğnemiş durumdadır. Bu karar Chicago Sözleşmesi’ne aykırıdır. İlgili taraflarla bir araya gelerek sorunların çözümünü talep ettik. Ancak tüm taleplerimiz reddedildi. Bu tamamen siyasi bir karardır. Kürdistan Bölgesi Hükümeti, toplumu cezalandıran bu kararın iptal edilmesi için Birleşmiş Milletler (BM) ve Irak Hükümeti’ne çağrıda bulunuyor” denildi.(DUVAR)

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ