Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Erbil’den Bağdat’a “Kuzey Irak” Tepkisi

Erbil’den Bağdat’a “Kuzey Irak” Tepkisi
  • 26 Kasım 2017 - 10:59
  • 646 kez okundu
Kürdistan Parlamentosu’nun PDK’li üyesi Ferset Sofi, Bağdat hükümetinin Kürdistan’ı “Kuzey Irak” olarak tanımlandırmasına sert tepki göstererek bunun anayasaya aykırı olduğunu vurguladı.

Kurdistan24’e açıklamalarda bulunan Ferset Sofi, referandum sürecinden sonra Bağdat hükümetinin Kürdistan’a karşı anayasa aykırı kararlar aldığını, bu kararlardan en ilginç olanının da Kürdistan’ın “Kuzey Irak” diye tanımlaması olduğunu dile getirdi.

Kürdistan vilayetlerinden “Kuzey Irak vilayetleri” diye söz edilerek Kürdistan yönetimi yerine doğrudan yerel yönetimlerin muhatap alınmasının anayasaya aykırı olduğunu vurgulayan Ferset Sofi, şunları söyledi: “Eğer Kürdistan’ın statüsü federal olmaktan çıkarsa tekrar Irak anayasasının 142. maddesine dönülmesi gerekir. Bu madde anayasanın tekrar düzenlenmesinden bahseder. 126. madde de anayasanın düzenlenmesinden söz eder. Eğer Irak ve Kürdistan halkı Kürdistan’ın statüsünün konfederasyon, devlet veya başka bir statüyle değişmesine karar verirse bunun anayasaya bağlanması gerektiğinden söz eder. Bağdat hükümeti aldığı kararlarla anayasayı çiğnemektedir.”

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ