Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Erciş’te Belediyeyi Eleştiren Esnafın Başına Gelmeyen Kalmadı

Erciş’te Belediyeyi Eleştiren Esnafın Başına Gelmeyen Kalmadı
  • 22 Temmuz 2017 - 10:54
  • 1.211 kez okundu
Erciş’te sosyal medyada belediyeyi eleştiren bir paylaşımda tabelası çıkan esnafın iş yeri, zabıtalar tarafından mühürlenmek istendi.

ERCİŞ – Van’ın Erciş ilçesinde belediyenin kayyımın denetimine girmesi sonrası belediye yönetiminin eleştirilere yönelik tahammülsüzlüğü devam ediyor. İlk olarak gazetecileri hedef alan kayyım yönetimi, bu sefer esnafın iş yerini mühürleyerek bir ilke daha imza attı. İlçenin Van Yolu Caddesinde Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalara dikkat çeken bir sosyal medya paylaşımına yapılan eleştiride tabelası çıkan E. K., isimli bir esnaf önce kayyım yardımcısının tehditlerine maruz kaldı.  Aldığı tehditler sonrası esna E.K.’nin bu defa da iş yerinin kaçak olduğu iddia edilerek, mühürlenmek istendi.

‘Aldığım tehditler sonrası dükkanımı başkasına devrettim’

Yaptığı paylaşım sonrası tehditlere maruz kaldığını ve bu yüzden işyerini başka bir şahıssa devir ettiğini ifade eden esnaf E.K., işyerinin kaçak olmadığını elindeki vergi tabelası ile belgeleyerek ,“Maruz kaldığımız bu olay Türkiye’nin hiçbir yerinde görülmemiştir. Biz burada bir deprem yaşadık. Depremin ardından burada yüzlerce esnaf mağdur oldu. Bu nedenden ilçenin yeniden yapılanacağı umudu ile ilçede esnafın yüzde 80’nin ruhsatı yok. Ruhsatı olan esnafta geçici ruhsat taşıyor” ifadelerine yer vererek, yapılanın hukuksuz olduğunu bu anlamda yasaları ve hukuku göreve çağırdı.

Önce tehdit sonra mühür
E.K., sosyal medyada, “Birde diyorsunuz Erciş Belediyesi çalışmıyor. Çalışmıyor ama çalıştırıyor, Van yolu caddesini Ankara Büyük şehir belediyesi yapıyor” ifadelerini yer aldığı bir paylaşımda işlettiği dükkanın tabelasının çıkmasıyla başına gelmeyenn kalmadığını belirtiyor. İlk olarak E.K., isimli esnaf yapılan paylaşımdan sorumlu tutulduktan sonra yapılan paylaşımı facebook duvarında paylaşan gazeteci  Erhan Akbaş ile iletişime geçen Kayyım Yardımcısı Cuma Şahin, paylaşımı E.K.’nın yaptığını ve silmesini talep etti.  Akbaş ile Şahin arasında yapılan mesajlaşmada, E.K.’nın paylaşımı kaldırmaması durumunda çeşitli yollardan iş yerine müdahale edeceği mesajı vererek ,“kaçak ve  belgesiz saat satıyor” ifadesi kullandığı iddia edildi.

Baskılar artarak devam etti
Şahin’in yaptığı uyarı sonrası E.K.’nın iş yerinin takibe alındığı ifade edilerek, jet hızı ile E.K.’nın Van Yolu Caddesinde bulunan işyerine asayiş ve zabıta ekipleri gönderilip çeşitli denetimler yapıldı. Yapılan denetimlerde  iş yerinin “kaçak” olduğu gerekçesi ile tutanak tutulduğunu ifade eden E.K., kendisine yönelik baskıların dinmediğini ifade ederek,  dünde  iş yerinin mühürlenmek istendiğini belirtti.

‘Deprem sonrası tüm esnaflara geçici ruhsat verildi’

E.K., işyerinin kaçak olmadığını elindeki vergi levhasını  göstermesine rağmen, belgelere rağmen zabııta ekiplerini ikna edemediğini ifade etti. E.K.,” Keyfi ceza yazmak için ceza cıksın diye şuan 15.06.2017 tarihinde iş yerinin yeni  sahibini çalışan olarak gösterdiler. İş yeri ile ilgili hazırlanan asılsız iddialarla hazırlanan tutanağı zorla imzalatmak istediler. Maruz kaldığımız bu olay Türkiye’nin hiçbir yerinde görülmemiştir. Biz burada bir deprem yaşadık. Depremin ardından burada yüzlerce esnaf mağdur oldu. Bu nedenden ilçenin yeniden yapılanacağı umudu ile ilçede esnafın yüzde 80’nin ruhsatı yok. Ruhsatı olan esnaflarda zaten geçici ruhsat taşıyor bu durumdan bütün yetkililerin haberi var” dedi.

‘Paylaşımda hakaret yok’

Yapılan paylaşımda kimsenin hedef gösterilmediği aynı zamanda hakaret edilmediğini aktaran E.K., “Dükkanımız şehrin en işlek caddesi olan Van Yolu Caddesi üzerinde bulunuyor yapmış olduğum paylaşımda ben kimseye hakaret etmedim paylaşımda sadece konum belirtip ve dükkan tabelam gözüktüğü için hedef haline geldim. Ben devletin yasalarını ve hukuku göreve çağırıyorum. Ben suç işlediysem suçumun cezasını çekmeye razıyım. Ama devletin bizi yönetmesi için görevlendirdiği yetkililer, devletin imkanlarını kişisel kin ve nefretlerinin aracı olarak kullanıyorsa, aynı zamanda görevini kötüye kullanıyorsa bu konuda da da devlet görevini yapmalıdır”

‘Mühürlemedik uyardık’

Konu hakkında telefonla görüştüğümüz Kayyım yardımcısı Cuma Şahin, iş yerini mühürlemeye gelen zabıta ekiplerinin gazetecileri gördükten sonra geri adım atmasına rağmen,  şu ifadelere yer verdi. “Yaptığımız her şey hukuki zeminde yapılmaktadır. İlgili esnafa evraklarını tamamlaması için gün tanıdık” dedi.

Kaynak: ercishaberi

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ