Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Erciş’te Bir Bardak Çay Parasına Milyonluk Arsalar TOKİ’ye!

Erciş’te Bir Bardak Çay Parasına Milyonluk Arsalar TOKİ’ye!
  • 07 Mayıs 2016 - 11:22
  • 972 kez okundu

Van’ın Erciş İlçesinde deprem sonrası AKP’li ilçe belediyesi ile TOKİ arasında imzalanan protokolde yer alan “kamu mülkiyeti alışverişi” maddesinde tek kalemle milyonlarca liralık rant alanının oluşturulduğu ortaya çıktı. Protokol ile metrekaresi 6 bin TL ile 16 bin TL arasında belirlenen arazilerin 56 bin metrekaresi yalnızca 56 bin TL karşılığında TOKİ’ye verilerek, bir bardak çay parasına milyonlarca liralık rant yaratıldı.

ERCİŞ – DİHA’nın haberine göre Van’ın Erciş İlçesinde yaşanan deprem sonrası kentin yeniden inşası adına dönemin AKP’li belediyesi ile TOKİ arasında imzalanan protokollere rağmen 5 yıldır ilçe merkezinde yapılaşma çalışmaları başlatılmazken, imzalanan protokollerin de TOKİ’nin karını yükseltmeye dönük maddelerle dolu rant protokolü olduğu açığa çıkmıştı. TOKİ ve dönemin AKP’li Belediyesi arasında yapılan protokolün devamındaki maddelerde TOKİ ile anlaşamayan mülk sahiplerinin mülklerinin “kamulaştırma” adı altında yurttaşların elinden alınacağı beyan edilirken, kamuya ait olan ve metrekaresi 15 bin TL olan ticari alanların metrekaresinin TOKİ’ye 1 TL’ye satıldığı ortaya çıktı.

Kamulaştırma işlemleri ve masrafları belediyeye

AKP’li Erdiş Belediyesi ile TOKİ arasında yapılan protokolün 3. Maddesinde yer alan Kamulaştırma bölümünde ise şu esaslara yer verilerek, ranta karşı çıkan esnaflar kamulaştırma zorbalığına maruz bırakılıyor. Protokoldeki söz konusu maddede, protokol kapsamında 3.şahıslarla anlaşma sağlanmaması durumunda, kamulaştırma işleminin belediye eliyle gerçekleşeceği, avukat giderleri dahil tüm giderlerin de belediyece ödeneceği karar altına alınıyor. Protokolde “hak sahipleri temasları” başlığı adı altında hazırlanan maddede ise “Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında usulsüzlüklerinin ortaya çıkması durumunda hak sahiplerine cevap vermemek için belediyeyi ve halkı karşı karşıya getirecek bir madde de eklenerek bu konudaki sorumluluk da her yönüyle belediyeye yükleniyor.

Protokolün devamında, TOKi’nin yaptığı bütün yapıların belediyeye teslim edileceği ve doğabilecek her türlü sorundan belediyenin sorumlu olabileceğine yönelik yerleştirilen maddeler de, konutlarıyla ilgili sorunlar yaşayan hak sahiplerinin sorunların çözümü için neden muhatap bulamadığının da cevabını veriyor.

Bir bardak çay parasına milyon TL’lik ticari alanlar TOKİ’ye

Protokolde yer alan “kamu mülkiyeti” alışverişi ise milyonlarca liralık rantın nasıl yaratıldığını gözler önüne seriyor. TOKİ’nin ilçedeki emlak fiyatlarını belirlemek için oluşturduğu emlak komisyonunun belirlediği rakamlara göre metrekaresi 6 bin TL ile 16 bin TL arasında işaretlenen arazilerin 56 bin metrekaresi TOKİ’ye toplamda 56 Bin TL karşılığında verilmiş. Yani her metrekareye yalnızca 1 TL verilerek bir bardak çay parasına milyonlarca liralık rant yaratılmış. Mülkiyet pazarlığı karşılığında ise TOKİ cami, kültür merkezi ve belediye hizmet binası yapacağı sözünü vermiş. TOKİ’ye peşkeş çekilen arazinin piyasa fiyatının 750 milyon TL civarında olduğu belirtilirken, TOKİ’nin bu ticari alanlara karşılık yaptığı cami, kültür merkezi ve belediye hizmet binası bedeli ise 19 Milyon TL’ye karşılık geliyor.

Camii derneğe verildi kültür merkezi ise yapılmadı

Ayrıca yapılan protokole göre camiinin belediye denetiminde olması gerekirken, camii önce diyanete daha sonra ise ilçede bulunan Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne, derneğe ait olan eski Karayusuf Paşa Camii yerine devrediliyor. Yine aynı protokolde yapılacağı taahhüt edilen kültür merkezinin ise esamesi okunmuyor.

Belediyenin yapması gereken yıkımı firmalar yapıyor

Protokole göre yıkımın belediye tarafından yapılması gerekirken şu anda yıkım başka bir firma tarafından yapılıyor. Oysa belirtilen protokolde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı’nda yer alan tüm yapı ve eklentilerin tasfiyesi, yıkımı ve molozların temizlenmesinin belediye tarafından yapılacağı açıkça belirtiliyor.

Değişiklik hakkı ile hak kaybına yol açıldı

Yine proje değişikliği hakkının TOKİ’ye ait olması da bir çok esnafı ve hak sahibini mağdur eden bir niteliğe sahip. İlk sunduğu proje ile hak sahiplerini ikna eden TOKİ, projeyi defalarca değiştirerek hak kaybına yol açıyor. Umduklarını bulamayan hak sahiplerinin, sözleşme şartı kapsamında kendilerine dayatılan şartları kabul etmek zorunda kaldığı ise bazı esnaflarla yapılan protokolle açığa çıkıyor. Hak sahipleri ile yapılan bir çok protokolde, TOKİ’nin sunduğu ilk projede 50 ile 80 metrekare arası işyeri hakkı olan hak sahiplerinin daha sonra dönüştürülen projelerden dolayı, ekonomik değeri oldukça düşük dairelere razı olmak zorunda kaldılar.

 
Kaynak: DİHA-İdris Yılmaz

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ