Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Erciş’te Eş Başkanlar ve Diğer Tutuklular İçin Çağrı

Erciş’te Eş Başkanlar ve Diğer Tutuklular İçin Çağrı
  • 23 Mayıs 2016 - 20:59
  • 312 kez okundu

Van’ın Erciş İlçesinde 12 Ekim gününden bu yana farklı aralıklarla yapılan operasyonlar kapsamında tutuklanan Erciş belediye eş başkanları ve yöneticilerin 26 Mayıs tarihinde görülecek olan ikinci duruşmalarına düzenlenen basın açıklaması ile katılım çağrısı yapıldı.

ERCİŞ – Erciş Belediyesi, Belediye eş başkanları Diba Keskin ve Abdurrahman Çağan ile belediye meclis üyelerinin tutuklanmasını ve devam eden belediyeye yönelik baskı kınamak için her hafta yapılan protestoların otuz ikinci haftasında Kürt halkının iradesi üzerinde uygulanan baskılara tepki gösterildi. Belediye Hizmet Binası önünde gerçekleştirilen açıklamaya, DBP Erciş İlçe eş başkanları Hatice Yıldız ve Mustafa Sağlam, Erciş Belediyesi eş başkan vekili Güler Avcı,Belediye meclis üyeleri ile ve belediye personeli katıldı. Yapılan açıklamada 26 Mayıs 2016 tarihinde aralarından belediye eş başkanlarında olduğu çok sayıda seçilmişin yargılanacağı ikinci duruşmaya da dikkat çekilerek Erciş halkının iradesine sahip çıkılması çağrısı yapıldı.

v-23-05-16ercis-bld-basin-aciklamasi (4)
‘Belediyemiz yargı kıskacında’

Açıklamayı okuyan Erciş Belediyesi meclis üyesi Salih Aydemir, seçilmişlere ve belediye personeline yönelik gelişen tutuklamalarla belediyenin yargı kıskacına alındığını belirterek şu ifadelere yer verdi. “Eş başkanlarımız ve belediye meclis üyelerimiz haftalardır haksız yere cezaevinde tutulmuş, özgürlüklerinden alıkonulmuştur. 8 ay önce belediye eş başkanlarımız ve meclis üyelerimizin tutuklanmasıyla başlatılan belediyemiz üzerindeki baskı ve tutuklamalar hala devam etmektedir. Ekim tarihinden bu yana neredeyse her hafta seçilmiş ya da personel arkadaşlarımızın tutuklandığı haberi ile karşı karşıya kalıyoruz. Gerek seçilmiş gerekse personel arkadaşlarımız üzerindeki bu ve buna benzer yönelimleri bir kez daha kınıyoruz”

‘Haksızlığa karşı irademize sahip çıkalım’

Aydemir açıklamasının devamında 26 Mayıs Perşembe günü görülecek ikinci duruşmaya bütün Erciş halkının katılması çağrısında bulunarak şöyle devam etti. ” Bu haksızlığın bitmesini, hukuksuzluğun sona erdirilmesini bekliyoruz.Gerek eş başkanlarımızın gerekse meclis üyesi arkadaşlarımız ve ilçedeki diğer tutsakların bu halka hizmet etmek dışında bir suçları yoktur.Suçsuz yere özgürlüklerinden ve görevlerinden alıkonulan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını ve birinci duruşmada tecelli etmeyen adaletin tecelli etmesini bekliyoruz. Bu anlamda Ercişlilerin de 18 Nisan’da görülen birinci duruşmada olduğu gibi bu duruşmada da kendi iradelerine sahip çıkacaklarını umuyoruz” dedi.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ