Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

Erciş’te HDP Miting Düzenledi

Erciş’te HDP Miting Düzenledi
  • 10 Nisan 2017 - 19:18
  • 1.401 kez okundu

Erciş ilçesinde HDP’nin düzenlediği ‘Hayır’ mitingine binlerce kişi katıldı. Yapılan konuşmalarda Selahattin Demirtaş’ın doğum günü kutlanırken, halkların hiçbir baskıya boyun eğmedikleri ve buna en iyi cevabı 16 Nisan’da verileceği ifade edildi.

Van’ın Erciş ilçesinde referandum öncesi HDP ve DBP öncülüğünde gerçekleşen ‘Hayır’ mitingine binlerce kişi katıldı. Erciş Sebze Hali’nde düzenlenen mitin alanına Erciş halkı sabahın erken saatlerinde yöresel renkleri ve hayır pankartlarını taşıyarak doldurdu. “Direne direne kazanacağız”,” Baskılar bizi yıldırmaz” sloganlarının atıldığı etkinlik çekilen halaylarla renklendi.

Halk seçim otobüsünden çalınan  hareketli ezgiler  eşliğinde halaylar çekmeye devam  edildi. Mitingde sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atılırken, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu gerçekleşti. Saygı duruşunun ardından konuşan HDP Erciş İlçe eşbaşkanı Yavuz Yücel Ağaoğlu, zalimlere karşı en iyi cevabı 16 Nisan verileceğini kaydetti. Ağaoğlu’nun  ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın doğum gününü kutlayarak en kısa zamanda aramızda olma temennisinde bulundu.

‘Zilan’daki zihniyet 2017’de devam ediyor’

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan ise, “Erciş halkı denilince Zilan katliamı aklımıza geliyor. 70 yıl önce bugünkü zihniyetin bir benzeri Zilan deresinde 325 köyümüzü 15bin insanımızı kadın çocuk demeden katletti. Aynı zihniyet 2017 yılıyla beraber yeniden hortlamıştır. O gün o katliamı yapanlar bugün rahmetle anılma yerine isimleri katliam ve katliamcılar, katillikle ve lanetle anılıyor. 4 parça Kürdistan’da katliam yaşanıyor. Bu katliamın mantığı Şengal, Kerkük, Rojava’da bu halkı bitirmek. Bu nedenle IŞID ile ittifak yapıldı. Amaç bu halkın kazanımlarını bitirmektir. Bizler bu anlayışa en iyi cevabı 16 Nisan’da hep beraber vereceğiz” ifadelerinde bulundu.

‘HDP insanlık projesi için alanlarda’

Ardından söz alan  HDP İstanbul Milletvekili Huda Kaya ise “Tüm inanç ve mezheplerden olan 80 milyonun  sadece huzur içerisinde yaşamak toplanıyoruz. Barış taleplerimizi yinelemek için dayanışma içerisindeyiz. Bunları ortak ve birlikte onurlu bir yaşam için istiyoruz. HDP olarak insanlık projesinin gerçekleşmesi için halkımız ile mücadele veriyoruz. Bu isteklerimizin yerine gelmesi için bedel ödeyen bir halk olarak buradayız, ayaktayız. Bu ülkenin başında olan en tepedekiler ve sondakiler bu halka kin ve nefret aşılamak dışında bir şey aşılamadılar. Bu yöneticiler taciz sözleri ile nefret aktarıyor. Onların alanlarında ne TOMA nede akrep görüyoruz. Barış için toplanan halkı ise korkun salmaya çalışılıyor” dedi.

‘Adaletin saraylardan çıkmayacağını biliyoruz’

Kaya, etrafı saran devlet güçlerine de seslenerek, “Bizler sizlerin huzuru ve katledilmemesi için buradayız” dedi.  Huda, “Barış isteyenlerin etrafından vızır vızır dönen droneler, TOMA’lar reva görülüyor. Ne yapmaya çalışırlarsa çalışsınlar bizim barış sesimizi kısamayacaklar. Bizler bütün renklerin ve insanlığın temsilliyetini, cıvıl cıvıl renklerimizi griye yani tek bir renge mahkum ettiremeyecekler. Renklerimize sahip çıkacağız. Burada toplanan insanlar Saray’ın ehli insanlar değildir. Bizler sarayın ve saltanatın savunuculuğunu yapanları, Türkiye’nin bütün şehirlerinden ve meydanlarını doldurmak için nasıl alanları doldurmak için taşımalı sistem ile nasıl taşımalı insanlar ile doldurduklarını iyi biliriz. AKP’nin’evet’ standartlarında çalışanların bile maaşlı ücretli çalışıyorlar. Bizim insanımız canı pahasına çalışıyor. Bizler adaletin saraylardan çıkmayacağını da çok iyi biliyoruz” diye konuştu.

Yapılan konuşmalar sonrası HDP E Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Seni Başkan yaptırmayacağız” adlı konuşması dinletildi. Miting sonrası dağılan kitleye polisin müdahale etmesi sonucu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Kaynak: Ajans Erciş- Ercishaberi.net

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ