Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Erciş’te Protestolar 40’ıncı Haftasında

Erciş’te Protestolar 40’ıncı Haftasında
  • 18 Temmuz 2016 - 14:40
  • 157 kez okundu

12 Ekim gününden bu yana farklı aralıklarla tutuklanan Erciş belediye eş başkanları ve yöneticileri için her hafta düzenlenen basın açıklamalarının 40’ıncısı düzenlendi.

 

 

Erciş Belediyesi, Belediye eş başkanları Diba Keskin ve Abdurrahman Çağan ile belediye meclis üyelerinin tutuklanmasını ve devam eden belediyeye yönelik baskıları kınamak için her hafta yapılan protestoların 40’ıncısını gerçekleştirdi. Belediye Hizmet Binası önünde gerçekleştirilen protesto belediye meclis üyeleri ve belediye personeli katıldı.Yapılan açıklamada 14 Temmuz’da mahkemesi tekrar ertelenen belediye eş başkanların ve yöneticilerin serbest bırakılmamasına tepki gösterilirken yargılamanın bir tiyatro sahnesini andırdığı belirtildi. Geçtiğimiz günlerde yaşanan darbe girişimine de değinilen açıklamada , seçilmişlerin tutuklu bulunması veya kayyum iddialarının da birer darbe olduğu belirtilerek her türlü darbeye karşı durulması gerektiği kaydedildi.

” Tiyatro sahnesini andıran bir yargılama gördük”

Katılanlar adına basın metnini okuyan belediye meclis üyesi Nihat Baş , 14 Temmuz’ da 3. kez mahkemeye çıkan ancak serbest bırakılmayan belediye eş başkanları Abdurrahman Çağan ve Diba Keskin ile belediye meclis üyelerinin durumuna dikkat çektiği konuşmasında ” Geçtiğimiz hafta 3. kez mahkemeye çıkan eş başkanlarımız ve belediye meclis üyelerimiz maalesef yine serbest bırakılmadı. Tiyatro sahnesini andıran bir yargılamayla eş başkan ve diğer siyasetçiler tekrar içeride tutularak ilçenin iradesi yine ayaklar altına alındı. Bizler, hiç bir suçu olmayan ve hukuki hiç bir dayanağa olmayan bu yargılamanın geç de olsa adaletle sonuçlanacağını beklerken duruşma bir kez daha ertelendi. Bu son erteleme gösterdi ki bu yargılama hukuki değil siyasi bir yargılamadır.” ifadelerini kullandı. Baş, konuşmasının devamında göstermelik olarak yapılan söz konusu duruşmayı kınadıklarını belirtti.

”Seçilmişlerin tutuklanması veya kayyum iddiaları da birer darbedir”

Hafta sonu yapılmak istenen darbe girişimine de değinen Nihat Baş , sivil iradeye olan inançlarından dolayı darbelere karşı olduklarını ancak belediye eş başkanların tutuklu olması veya belediyelere kayyum atanacağı iddialarının da birer darbe olduğunu vurguladı. Baş, ” Gerçekleşen veya gerçekleşmeyen darbelerden en çok zarar gören bizler elbette darbelere karşıyız. Askeri darbelere karşı olduğumuz kadar sivil darbelere de karşıyız. Eğer siyasi iradeye verdiği zarar için darbelere karşı isek bugün eş başkanlarımızın bir yıla yakındır tutuklu bulunması da bir darbedir, halkın seçtiği belediyeye kayyum atanacağı iddiaları da bir darbedir. Darbeye karşıyız diyen herkesin bu ahlaki ve ilkesel duruşu gösterip demokrasi ve sivil iradeyi tehdit eden her türlü yaklaşımın karşısında durması lazım. Bu anlamda herkesin böylesi cunta girişimlerinin karşısında olması ve darbeye ortam hazırlayacak anti demokratik zeminin terk edilip acilen demokratikleşme sürecine dönülmesini talep etmezi lazım. ” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ