Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,70 / Satış: 3,71
€ EURO → Alış: 4,34 / Satış: 4,36

Erciş’te saldırı ve sokağa çıkma yasakları protesto edildi

Erciş’te saldırı ve sokağa çıkma yasakları protesto edildi
  • 28 Aralık 2015 - 14:59
  • 262 kez okundu

Bölgede artan saldırıları ve uygulanan sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek amacıyla Erciş’te HDP ve DBP ilçe örgütleri öncülüğünde basın açıklaması düzenlendi.

 

Zilan Parkında düzenlenen basın açıklamasına HDP ve DBP Erciş ilçe örgütü yöneticileri,Erciş Belediyesi başkan vekili Güler Avcı ve ilçedeki STK temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

‘Tecrit, savaşın dayatılmasıdır’

‘Sokaklardayız,direniyoruz yasakları tanımıyoruz’ yazılı olduğu pankartların açıldığı protestoda yapılan saygı duruşundan sonra basın metni okundu.Katılanlar adına basın metnini okuyan DBP gençlik üyesi Şahin Koç, 7 Haziran’dan bu yana ülkenin kan gölüne çevrildiğini dile getirdiği konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı ; ” Ülkemiz 7 Haziran seçimlerinden sonra kan gölüne çevrildi. AKP hükümetinin başkanlık sevdası uğruna özellikle kürt coğrafyası talan edildi.7 Haziran seçim sonuçları tanınmayarak bir darbe mekanizması kurup bütün tüm toplumsal muhalefet baskı altına alınarak susturulmak istendi. Daha da önemlisi ‘masa yok, müzakere yok’ denilerek kürt sorunu yok sayıldı ve kürtlere bir kez daha savaş ilan edildi. Sorunun bir tarafı olan sayın Abdullah Öcalan üzerinden de tecrit uygulanarak sorunun kangrene dönüşmesine sebep olunuyor.Kendisinin susturulmaya çalışılması savaş dayatmaktan başka bir şey değildir.”

‘Coğrafya kan ağlıyor’

Konuşmasının devamında coğrafyanın kan ağladığına dikkat çeken Koç ” Mevcut durumda coğrafyamız kan ağlıyor.Ölüm,işkence veya tutuklama haberi almadığımız tek bir gün bile yok. Sur’da,Nusaybin, Cizre ve başka bir çok yerde katliamlar yaşanmaktadır” şeklinde konuştu. Son olarak yaşananlar karşısında herkesin duyarlı olması gerektiğini belirten Koç, hem Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması hem de yaşanan katliamların bir an önce durması gerektiğini dile getirdi. Basın açıklamasının yapıldığı esnada polisin aldığı yoğun güvenlik önlemi dikkatlerden kaçmazken basın metnin okunmasından sonra kitle beş dakikalık oturma eylemi yaparak dağıldı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ