Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

Erdoğan: ABD’nin, YPG’ye Desteği Endişe Kaynağıdır

Erdoğan: ABD’nin, YPG’ye Desteği Endişe Kaynağıdır
  • 23 Eylül 2016 - 11:55
  • 924 kez okundu

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BM Genel Kurulu için bulunduğu New York’ta, Bloomberg News Başeditörü John Micklethwait ile mülakat gerçekleştirdi.

Türkiye’nin Suriye’ye Amerika ve Rusya’dan daha yakın olduğunu, Suriye ile 911 kilometrelik sınıra sahip olduklarını ve sınır boylarında yaşayan vatandaşlarının Suriye halkıyla akrabalık bağları olduğunu dile getiren Erdoğan, Suriye ve Irak da durumun karışık olduğunu vurguladı.

Amerika’nın IŞİD terör örgütünü çökertmek istediğini dile getirdiğini ancak uygulamanın farklı olduğunu ima eden Erdoğan, “Amerika’ya diyoruz ki PYD ve YPG ile çözülmez. Terör terörle çözülmez.” şeklinde konuştu.

YPG’ye yönelik destek bizi endişelendiriyor

ABD Savunma Bakanı’nın YPG’ye yönelik askeri desteğini, endişe kaynağı olarak gördüklerini dile getiren Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Amerika silah indirdi, Kobani’ye. YPG ve PYD’ye. DEAŞ’la savaşanlar terörist değilse o zaman El Nusra da terör örgütü değil. PYD ve YPG, PKK’nın düşük çocuklarıdır. Türkiye’ye kötülük yapmış olursunuz. Bunlar bizim ülkemiz için tehdit oluşturuyorlar. Silah vererek, bizim geleceğimize yönelik bu tehdit unsurlarını güçlendiriyorsunuz. Adım atalım dendiğinde adım atılmıyor. Burada konutlar yapalım, sosyal donatı alanları yapalım. Suriye halkı artık dışarı çıkmasın. Gaziantep’te 56 vatandaşımız DAEŞ tarafından öldürülünce biz tamam bitti bu iş dedik. Cerablus’la girdik, Rai’ye girdik. El Bab’a giriyoruz. Suriye halkıyla adım attık devam ediyoruz. Bizim sınırlarımızda da sıkıntı var. Halledeceğiz.”

BM konvoyunu Rejim vurdu

Erdoğan, Amerika ve Rusya’nın farklı şeyler söylediklerini ancak geçtiğimiz günlerde saldırıya uğrayan Birleşmiş Milletler yardım konvoyunu Esad rejiminin bombaladığından şüpheleri olmadığını dile getirdi.

ABD’de Hükümetin darbe girişiminden haberdar olup olmadığının kendilerini ilgilendirmediğini, Türkiye’de halkın darbeyi Amerika’da yaşayan FETÖ’nün yaptığını bildiğini dile getiren Erdoğan, 1-1,5 yıl önce Gülen’in terör örgütü başı olarak kendilerine teslim edilmesi talebinde bulunduğunu hatırlattı ve 15 Temmuz sonrası da bu taleplerini 85 kolilik ilgi ağını ABD’li yetkililere ileterek yinelediklerini vurguladı.

Alternatif planlarımız var

Hiçbir ülkenin alternatifsiz planları olmayacağını, A varsa B ve C’nin de olacağını dile getiren Erdoğan Türkiye gibi bir ülkenin alternatifsiz yaşamasının mümkün olmadığını vurguladı ve siyasi ortak olarak tanımladığı ABD’ye güvendiklerini ancak karşılığını görmek istediklerini belirtti.

Herkes bedel ödeyecek, medya mensubu da

Medya mensuplarının suç işlemez diye bir özelliği olmadığını, onların da suç işlediğini dile getiren Erdoğan basın özgürlüğü konusunda 120 gazetecinin hapiste olması ile ilgili soruyu şöyle yanıtladı: “Darbe sistemini yazdığı yazılarla destekliyorsa bu suçtur. Siyasetçi suçta bedel ödüyor, medya mensubu neden ödemesin. Cezayı ben değil yargı veriyor. Silahlı terör örgütlerine destek veren köşe yazarları var, silahlı yakalanan gazeteciler var. Bunlar bedel ödemeyecek mi? Yargı yoğun bir çalışma içinde süreci takip ediyor. 15 Temmuz’da demokrasimiz darbe yemiştir. Dünya medyası ben isterim ki demokrasisi darbe yemiş, püskürtmüş olan Türkiye’yi sahiplensin. Bakıyoruz hesap soruyor, kendilerini hesaba çekmeli. PKK terör örgütü, ondan polis memuru olabilir mi? El Kaide’den DEAŞ’tan olabilir mi? Emniyet ne yapıyor, topluyor, gereğini yapıyor.”

Hükümetimizle hizmete devam edeceğiz

Cumhurbaşkanlığı süresinin bitmesine yakın bir süre kala güçlerini artırmayı düşünüp düşünmediği şeklindeki soruya “3 yıl var, neler olur neler olmaz belli değil. Bu teröristler 15 Temmuz’da beni öldürmüş olabilirlerdi. Sizin karşınızda olmayabilirdim. Zaman erken, hükümetimizle hizmete devam edeceğiz.” Şeklinde konuşan Erdoğan Cumhurbaşkanlığı görevi süresini uzatacağının sinyallerini verdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ