Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

“Erdoğan Darbe Girişimini Fırsat Olarak Kullanıyor”

“Erdoğan Darbe Girişimini Fırsat Olarak Kullanıyor”
  • 15 Eylül 2016 - 15:40
  • 909 kez okundu

ABD Kongresi’nde düzenlenen Türkiye konulu oturumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası attığı adımlar ağır şekilde eleştirildi. Kongre üyeleri, Erdoğan’ın başarısız darbe girişimini, siyasi gücünü daha da artırmak için fırsat olarak kullandığı görüşünü dile getirdi.

ABD Kongresi’nde, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye’nin durumunun ele alındığı bir oturum düzenlendi.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişimi sonrasında atılan adımlar nedeniyle sert eleştirilere hedef oldu.

“Darbe teşebbüsü, diktatörlük gerekçesi olamaz”

Çeşitli düşünce kuruluşlarının da hazır bulunduğu oturumda konuşan Temsilciler Meclisi Alt Komitesinin Başkanı Cumhuriyetçi Parti Kaliforniya Milletvekili Dana Rohrabacher, “Erdoğan, başarısız darbe girişimini siyasi gücünü daha da artırmak için fırsat olarak kullanarak, zaten kötü olan vaziyeti daha da kötü hale getiriyor” dedi.

Hükümetin darbe girişimi sonrasında attığı adımlarla “sınırları fazlasıyla aştığını” savunan Rohrbacher, “Canice girişilmiş bir darbe teşebbüsü, diktatörlük ve baskı rejimi yaratılmasının gerekçesi olamaz” dedi.

“Tutuklamalar insan hakları ihlali”

Oturumda söz alan Demokrat Parti New York Milletvekili Gregory Meeks, darbe girişimini “travmatik bir şok” olarak niteledi ve demokratik yoldan seçilmiş Türk hükümetinin yanında olduklarını ifade etti.

Darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal’in (OHAL) darbeyle ilgisi olmayanların tutuklanması ya da görevlerine son verilmesi için kullanılmaması gerektiği uyarısında bulunan Meeks, tutuklananların sayısına bakıldığında bunun bir insan hakları ihlali olduğunu, bu kişilerin adil yargılanmaya hakları bulunduğunu söyledi.

“Türkiye’de demokrasi yok”

Cumhuriyetçi Parti California Milletvekili Paul Cook da, darbe girişimi ve sonrasında yaşananlardan sonra Türkiye’ye dair pek iyimser olmadığını belirtirken, iki ülke arasındaki askeri ilişkilerin bu olanlardan etkileneceği öngörüsünde bulundu.

Cook, Türkiye’de şu anda demokrasinin olmadığını düşündüğünü de ifade etti.

İMC

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ