Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

Erdoğan: İsrail Tutumuyla Tüm Bölgeye Zarar Veriyor

Erdoğan: İsrail Tutumuyla Tüm Bölgeye Zarar Veriyor
  • 24 Temmuz 2017 - 21:41
  • 194 kez okundu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan ve Katar’ı içeren Körfez ziyaretinin ardından ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

“Katar krizini ele aldık. Katar meselesinin çözümü noktasında neler yapabileceğimiz istişare ettik. Şu hususun altını çizmekte fayda var. Yıkmak kolay. Yıkılanı inşa etmek zor. Devler arasında bu da çok zahmet ister. Son görüşmemizde istikrarın yeniden inşası yolunda önemli bir adım olduğuna inanıyorum.Suudi Arabistan’da ilişkilerimizin ivmesinin sürdürmesi konusunda hemfikir olduk. Kral Selman’a krizin çözümünde beklentimizin yüksek olduğunu söyledim.

Prens Muhammed Bin Selman ile de kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik.

İkili ilişkilerimizin ekonomik boyutunu birlikte değerlendirdik. Suudi Arabistan’ın ardında Kuveyt emeri ile ikili ve bölgesel konuları ele aldık. Ticaret enerji ekonomik ve ticari işbirliği imkanlarını değerlendirdik.

Körfez krizinde çözümüne katkı sunma çabasında olduğumu belirttim. Emir Şeyh Temim’e kriz sürecinde sergiledikleri tutumu takdirle arzuladığımızı belirttik. Görüşmelerimizde ayrıca bölgesel meseleleri ele aldık.

Suriye, Irak, Yemen Filistin konularını ele aldık.

Mescid-i Aksa açıklaması

Mescid-Aksa ya yönelik kısıtlamaları kabul edilemez olduğunu belirttik. İbadetlerini yapamaya gelen Müslümanları teröristlerle eş tutmak büyük bir akıl tutulmasıdır. Mescid-i Aksa bütün Müslümanların göz bebeğidir. Bir kez daha İsrail’i hukuka insani değerlere uygun davranmaya davet ediyorum. İsrail tutumuyla tüm bölgeye zarar veriyor.

Bir kez daha İsrail’i hukuka insani değerlere uygun davranmaya davet ediyorum.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, görevinden ayrıldı mı?

Sayın başkan görevinin başındadır. Ama tabii kendisinin başka bir görevle devam gibi bir talebi vardı bu değerlendirilir. Ama sayın başkan şu anda görevinin başındadır. Ne istifa ne de görevinden alınma gibi bir duru yoktur.

T24

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ