Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Erdoğan: Kendimize Yol Çizme İmkanımız Olmadı

Erdoğan: Kendimize Yol Çizme İmkanımız Olmadı
  • 11 Kasım 2017 - 23:31
  • 349 kez okundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kentleşme konusunda yapılanlara ilişkin özeleştirelerine devam etti. Erdoğan şöyle dedi: “Millet olarak beka meselemize öylesine odaklandık, öylesine büyük badireleri arka arkaya yaşadık ki, bizim bu meseleleri tartışma, kendimize yol çizme imkanımız olmadı. Şehirlerimiz gecekonduların, şekilsiz binaların, sanat ve estetiği olmayan yapıların istilasına uğradı.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Fatih Belediyesi’nin “Kültürel Mirası İhya Restorasyon Projeleri Tanıtım” toplantısında konuştu. Şehirlerdeki betonlaşmaya ilişkin özeleştirilerini sürdüren CHP’yi de hedef aldı. “Bu Fatih’te, o Selatin camilerin ara bölgelerindeki yüzlerce mescidi, o malum tarihi inkar edenler, yıktılar. Onlar yıktı, biz ise inşaa ediyoruz, ihya ediyoruz. O yıkan zihniyet hangi zihniyetti? Malum, CHP zihniyeti” dedi.

‘BAK SENİN DEDEN İŞTE BÖYLEYDİ’

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Onlar o güzelim eserleri, yeri geldi ahır olarak kullandılar. Yıktılar, onunla iftihar ettiler. Biz ise o yıkılan eserleri, şimdi restore ediyor, inşa ediyor ve bugünün nesline diyoruz ki, ‘bak senin deden işte böyleydi’. ‘Bunları yaptı, size bıraktı’. Ama birileri de geldi bunları yıktı. Şimdi gençliğe sesleniyorum. Bunları yapıp, kendi ecdadı olarak kendinden sonra gelenlere bırakanlar yanlış mı yaptılar? Onlar bıraktılar da, bunu yıkanlar, CHP zihniyeti doğru mu yaptı? Bunun hesabını sormayacak mısınız ey gençlik? Tüm genç kardeşlerimize sesleniyorum. Tarihimize sahip çıkacağız.”

‘ŞEHİRLERİMİZ SANAT ESTETİĞİ OLMAYAN YAPILARIN İSTİLASINA UĞRADI’

Şehirleşmeyle ilgili özeleştirilerini sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle dedi: “İstanbul Büyükşehir Belediye başkanım burada, valimiz burada, ilçe belediye başkanlarımız burada. Aynı ısrarımı bu önemli toplantıda yine yapıyorum. Millet olarak beka meselemize öylesine odaklandık, öylesine büyük badireleri arka arkaya yaşadık ki, bizim bu meseleleri tartışma, kendimize yol çizme imkanımız olmadı. Şehirlerimiz gecekonduların, şekilsiz binaların, sanat ve estetiği olmayan yapıların istilasına uğradı. Başını sokacak evi, çalışacak işi, günlük hayatını sürdürecek asgari imkanı olmayan insanlara estetikten bahsetmek anlamsız olabilir. Çünkü bu dönemde öncelik zorunlu ihtiyaçların karşılanmasıydı. Ama hamdolsun ki Türkiye bu düzeyi geride bıraktı.”

‘DİKEY YAPILAŞMAYA MÜSAADE ETMEYİN’

“Valilerimiz, belediye başkanlarımdan rica ediyorum. Lütfen şu dikey yapılaşmaya illerimizde, ilçelerimizde müsaade etmeyin” diyen Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “Bu konuda bizim mimari anlayışımızda yatay mimari esastır. Biz buna odaklanmalıyız. Fevkalade şartların dışında buna odaklanmamız halinde şehirlerimizin çok daha güzel olduğunu göreceksiniz. Şehirlerimizin çirkin binalarla kirletilmesine, daha fazla tahammül edemeyiz. Köylerimizi, yaylalarımızı çirkin yapıların istilasına izin vermemeliyiz.”

‘RESTORASYON ADI ALTINDA TARİH VE KÜLTÜR FACİASI’

Bazı kötü restorasyonlardan da söz eden Erdoğan, “Bir dönem tarihi camileri yıkma, yıkılamayanları da depo, iş yeri hatta ahır olarak kullanma modası vardı. İstanbul başta olmak üzere bu tahribatın izlerini halen görüyoruz. Restorasyon adı altında sergilenen tarih ve kültür facialarının bu anlayıştan bir farkı yoktur” dedi. (İSTANBUL/DHA)

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ