Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

Erdoğan: Türkiye, 200 Yıllık Tartışmada Kararını Verdi

Erdoğan: Türkiye, 200 Yıllık Tartışmada Kararını Verdi
  • 16 Nisan 2017 - 22:50
  • 445 kez okundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasa referandumu sonuçları hakkında basın toplantısı düzendi. Erdoğan, “Türkiye, 200 yıldır tartışma konusu olan yönetim sistemi üzerine karar vermiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, referandum sonuçları hakkında, Huber Köşkü’nde basın toplantısı düzendi. Toplantının ardından balkona çıkan Erdoğan, referandum sonuçlarını kutlamak için toplananları selamdı ve konuşma yaptı.

Huber Köşkü’nde kameraların karşısına geçen Erdoğan, “Bugün yapılan anayasa değişikliği halkoylaması sonuçlarının hayırlı ve uğurlu olamasını diliyorum.  Milletimiz bir kez daha farklı bir olgunluk içerisinde sandık başına gitti. Hür iradesiyle anayasa değişikliği konusundaki görüşünü ifade etmiştir” dedi.

 

‘TARİHİMİZİ EN ÖNEMLİ YÖNETİM REFORMU’

Resmi olmayan sonuçlara göre 25 milyon “evet” oyu kullanıldığını söyleyen Erdoğan, “1 milyon 300 bin farkla değişikliğin kabul edildiğini gösterdi. 16 Nisan halk oylaması milletimizin geleceğine sahip çıktığının göstergesidir. Bugün Türkiye 200 yıllık tartışma konusun olan yönetim sistemi konusunda tarihi bir karar vermiştir. Sıradan bir olay değildir. Her zaman olduğu gibi bu halkoylamasında mevcudu savunmak kolay değişimi savunmak kolay olmuştur. Ama zoru başardık. Tarihimizin en önemli yönetim reformunu hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

‘YILDIRIM, BAHÇELİ VE DESTİCİ’YE TEŞEKKÜR EDİYORUM’

18 maddelik anayasa değişikliğinin köklü bir değişik olduğu belirten Erdoğan, “Zor bir süreç sonunda Türkiye 25 milyon evet oyu ile kararını vermiştir. Evet için çalışan AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım’a, MHP Genel Başkanı Bahçeli, BBP Başkanı Mustafa Destici’ye teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘DOĞU VE GÜNEYDOĞU OYLARI AYRICA ÖNEMLİ’

Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki oyların önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki oyların ayrıca önemli olduğunu vurgulamak isterim. Güneydoğu Anadolu bölgesindeki tüm illerde 10 ila 15 oranında artış görüyoruz. Bu bölgelerdeki vatandaşlarımıza tercihlerini ülkemizin birliğinden yana kullandıkları için teşekkür ediyorum.”

‘CUMHURİYET TARİHİNDE İLK SİVİL YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ’

“Bu anayasa değişikliği herhangi bir değişiklik değildir. Türkiye tarihinde ilk defa böylesine önemli bir değişime milletimiz karar vermiştir. Cumhuriyet tarihimizde ilk defa tamamen sivil siyaset eliyle yönetim sistemimizi değiştiriyoruz. 16 Nisan bugüne kadar yapılan anayasa değişikliğinin çok ötesinde bir anlama sahiptir.

‘HERKESİN ZAFERİDİR’

“‘Evet’ ya da ‘hayır’ diyen herkesin tüm Türkiye’nin zaferidir. Yurtdışında yaşayan kardeşlerimiz de bu zaferin bir parçasıdır. Onlar demokrasi mücadelesini gurbette verdiler. Nihai neticeler açıklandığında verdikleri mücadelenin ne kadar verimli olduğunu biliyoruz.”

‘2019’A KADAR YAPILACAK ÇOK İŞ VAR’

Halkoylaması bitmiş ve o süreçte yaşanan tartışmalar geride kalmıştır. 3 Kasım 2019 tarihinde yapılacak seçimlerle birlikte yürürlüğe girecektir. O tarihe kadar yapılacak çok iş vardır.

Sadece sloganlarla bu ülkede cumhurbaşkanı seçilip yönetimi üstlenmek mümkün değildir. Ülkemizin yönetimine talip olmak isteyen herkes için 2019’a kadar önemli bir zaman vardır. Bütün halk oylamalarının ne getirmiştir ne götürmüştür diye baktığımızda bu referandumun çok önemli olduğunu göreceksiniz.

“Yarından itibaren ülkemizi gereksiz tartışmalarla yormak yerine bu hedefe odaklanmanın gerektiğini düşünüyoruz. Müttefik ülkelerin ülkemizle ilişkilerini hassasiyetlerimize uygun bir şekilde göstermelerini bekliyoruz.”

BALKON KONUŞMASI 

Basın toplantısının ardından köşkün balkonuna çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandum sonucu kutlamak için toplananlara seslendi.

Erdoğan, “Bir olduk, iri olduk, diri olduk, hep birlikte Türkiye olduk. Sandıkları siz patlattınız. Ve adeta yedi düvel saldırdı. Ama bütün bunlara karşı milletim dik durdu. İşte sandıkları siz patlattınız” dedi.

Yapılacak çok iş olduğunu belirten Erdoğan, “Bu bizim çıkışımızın ilk anı değil. Biz şu anda zaten yoldaydık. Şimdi vites değiştirerek daha hızlı şekilde gideceğiz. Bunlar hep bize patinaj yaptırdılar, artık Türkiye’nin kitabında Allah’ın izniyle patinaj olmayacak” şeklinde konuştu.

Yüzde 51.5 oranında “evet” oyu çıktığını kaydeden Erdoğan, “Ve şimdi bazı televizyonlarda falan, aç tavuk kendini buğday ambarında sanarmış ya, bu neticeyi küçümsemeye gayret edenler var. Boşuna uğraşmayın, atı alan Üsküdar’ı geçti haberiniz yok” ifadelerini kullandı.

DUVAR

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ