Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

Erdoğan’dan YÖK’e Çağrı

Erdoğan’dan YÖK’e Çağrı
  • 26 Temmuz 2017 - 15:57
  • 382 kez okundu

İsrail’e yönelik Mescid-i Aksa eleştirisini sürdüren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul’da da bazı grupların sinagoglara saldırdığını belirterek, “İlk işim valiye ve emniyet müdürüne ‘bunlara müsaade etmeyin’ demek oldu” açıklamasında bulundu. Erdoğan, YÖK’e, yardımcı doçentlik ünvanının kaldırılması çağrısı da yaparak, “Allah aşkına şu yardımcı doçentlik olayı nedir ya bunu gözden geçirin. Bunu birileri birilerini oyalamak için yapmışlar” dedi.

erdogan

Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

BİZ BU HALLERE DÜŞMELİ MİYDİK?: Mukaddes kitabımızda da buyrulduğu gibi “Müslümanlar ancak kardeştir”. Son zamanlarda aramıza yeni duvarlar, yeni bariyerler örüldüğü de gerçektir. Haftasonu Suudi Arabistan ve Katar’daydım. Üç kardeş ülke, nedir bu sıkıntı? Bu hallere neden düştük? Bunlar bizi üzüyor. Biz bu hallere düşmeli miydik? Biz diyalog yoluyla bunları çözemez miyiz? Rabbimiz bize Kuran’ı Kerim’de ne emrediyor? Bütün işlerinizde istişare ediniz.

NE ACI: Çözüm yoluna gitmeyip etrafımıza birilerini almak suretiyle herhangi bir kardeşimizi köşeye sıkıştırsak bu kabul edilebilir bir şey değildir. Biz bunları aşmalıyız. Bizim her zamankinden daha fazla kardeşliğe, fikri alışverişe ihtiyacımız var. İslam dünyasının bugün çatışmalarla gündemde olması ne kadar acıdır. İşte Suriye, işte Irak… Ölen kim?  Müslüman? Öldüren, İslam kisvesi altındaki müsveddeler. Hiç kimse bizden artık bıkkınlık derecesinde bu ikiyüzlülüklere daha fazla sessiz kalmamızı bekleyemez.

SİNAGOG TALİMATI VERDİM: Mescid-i Aksa’nın onurunun korunması tüm İslam aleminin görevidir. Bölgedeki tüm inanç mensuplarının güvenliğini arzu ediyoruz. Dün de söyledim. İstanbul’da sinagoglar var. Bu olaylar olurken bazı gruplar saldırma yoluna gittiler, ilk işim İstanbul Valisi’ne, Emniyet Müdürü’ne “Bunlara müsaade etmeyin” demek oldu. Sağolsun bazı ufak tefek hadiselerin dışında bu korumayı karşıladılar.

İSRAİL GERİ ADIM ATTI: İsrail’in dedektörler konusunda geri adım atması doğru olmuştur. Yeterli midir? Değildir. Sadece Filistin’de yaşayanların geldiği bir mabed değildir, Mescid-i Aksa. Tüm dünya Müslümanlarının geldiği bir mabeddir. Kapısı dünya Müslümanlarına kapatılamaz. Bir kez daha İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin ile görüştüm ve kendisine bütün bunları anlattım, düşüncemizi de paylaştım. Dedim ki artık sizler de Cumhurbaşkanı olarak ağırlığınızı koymalısınız. Son olarak Ürdün Kralı ile görüşmeden sonra onların da yaptıkları görüşme olumlu neticeler vermiş olacak kı, dedektörlerin kaldırılması kararını meclislerinde aldılar. Eğer, bu dünyada barış içinde yaşamak istiyorsanız, başkalarını tehdit etmek yerine, kendisini ve bölgeyi ateş çemberine sokabilecek politikalardan kaçınmak gerekiyor.

HEP BAŞKALARINI İŞARET EDEMEYİZ: Hiç kimse görmek istemeyen kadar kör değildir. Bunun için kendi muhasebemizi yapmalıyız. Sorunların kaynağı olarak hep başkalarını işaret etmek bizi yanlış yollara sevk edecektir. Müslümanlar neden bu hale düştüklerinin cevabını lütfen kendilerinde aramalıdır.

SORGULAYAN BİR NESİL YETİŞTİRMELİYİZ: Soran, sorgulayan bir nesil yetiştirmekte gereken başarıyı gösteremediğimizde, ortaya geçici heveslerin peşinde koşan bir nesil çıkıyor. Bu bakımdan en büyük görev üniversitelerimize düşüyor.

DUVAR

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ