Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Erdoğan,Darbe Haberini Kimden Aldığını Açıkladı

Erdoğan,Darbe Haberini Kimden Aldığını Açıkladı
  • 20 Temmuz 2016 - 22:56
  • 799 kez okundu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, darbe girişimini ilk olarak bir akrabasından öğrendiğini açıkladı, “Darbe girişimini bana ilk başta kayınbiraderim söyledi” dedi. İstihbarat açığına dikkat çeken Erdoğan, “Doğru bir istihbarat olsaydı bu girişimin önüne geçilebilirdi” dedi. Erdoğan, darbe girişiminin ardından Rus uçağını düşüren pilotların gözaltına alınmasına ilişkin olarak da, “Pensilvanya’yla bu pilotların bağlantısı olabilir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısına ara vererek Al Jazeera canlı yayınına katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, “Darbe girişimini bana ilk başta kayınbiraderim söyledi. İnanmak istemedim” dedi.

Daha sonra Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan kendisine haber geldiğini ifade eden Erdoğan, “Otelden hava yoluyla Dalaman’a gittik. İstanbul’da da zor bir durum vardı. F-16’arın şehir üstünde alçak uçtuğunu gördük. Binlerce insan sokaklardaydı. Hızlı bir değerlendirme yapıp ek adımlar attık ve kısa sürede herşeyi kontrol altına aldık” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içerisinde belli bir grup bunu düzenledi. Ama açık olan bir şey var ki onlar azınlıkta. Bir azınlığın çoğunluğa hükmetmesine zaten müsade edemezdik. Biz de gerekli bütün adımları atmak suretiyle bunun önüne geçmeye çalıştık” diye konuştu.

İstihbarat açığına da dikkat çeken Erdoğan, şunları söyledi:

“İstihbarat zaafiyeti var”

“Bu açık ki burada bir istihbarat zaafiyeti var. Doğru bir istihbarat olsaydı bu girişimin önüne geçilebilirdi. Kimse dünyadaki istihbarat birimlerinin ekskliği olmadığı söylenemez. her zaman için zayıf noktalar nerededir bunları belirlemek gerekir. Ama istihbaratta teknolojiden çok insani durum daha önemli. Çünkü her şeyi mümkün kılan budur.

“15 Temmuz’daki olaylara dönecek olursak; FETÖ devletin içinde paralel bir yapı oluşturmuş ve bu darbe girişimini yaptıklarında bunda başarılı olamadılar ama önümüzdeki günler ve haftalar içinde ben eminim ki bazı planlarını kendi gelecekleri için yapacaklardır ama biz devlet ve halk olarak el eleyiz ve bu tür örgütlere karşıyız. Halkla birlikte biz oldukça tanklar sonuç alamayacaktır, alamamıştır.

“Geçmişe yönelik elimizde belli şüpheler vardı. Kanunlar ve mevzuatlar birçok şey yapmanızın önünde engel oluyor. Biz şunun farkındaydık, bazı insanlar böylesi bir teşebbüste bulunulursa bunun içine bazı insanların gireceklerini biliyorduk. Bağlantılarının nerede olduğunu da biliyorduk. Bunların hepsi belgelere de yansımış şeyler.

“Emniyet bazı bilgileri, polis bazı bilgileri elde ediyor, onlar belli soruşturmalar yapıyor. Birlikte çalışmak suretiyle şu anda çok önemli dökümana ulaştılar. Bunlar güvenilir şeyler. Çok sayıda insan tutuklandı. Bu iş peki şu anda bitti mi? Henüz daha sonuna gelmedik. Ve ben şuna inanıyorum ki bu gözaltılar ve tutuklamalar, birçok ismi beraberinde getirecek. Hukuk dairesi içinde çalışacağız çünkü biz demokratik bir ülkeyiz. Yargının elde edeceği bilgiler de kullanılacaktır. Bazı insanlar nasıl çalıştıklarını anlatmaya başladılar ve bağlantılarını ortaya koydular.

“Darbe girişimi Erdoğan’a açık çek değil” sözleri

“Fransa’nın Dışişleri Bakanı’nın (Jean-Marc Ayrault) ne söylediğini bilmiyorum ama benim söyleyeceğim tek bir şey var; Fransa’daki terör saldırılarını ele alalım, onlar da çok sayıda insanı tutuklamak durumunda kaldılar ve bunu yadsıyamayız. OHAL ilan ettiler, 3 ay dediler ve sonra bir 3 ay daha. Darbe girişimi suçtur tabii ki, bunları yargıya teslim etmek devletin sorumluluğunda. Bir insan eğer suçlu bulunursa cezasını çekmeli.

“Kişisel olarak Fransa Dışişleri Bakanı yorum yaptıysa, bu bir hatadır, kendi işine bakmalı. Ama demokrasi dersi almak istiyorlarsa, bizden alabilirler. Çünkü Fransa’da bu insanları onlar ülkelerinden dışarı atıyorlar. Türkiye’de 3 milyon Suriyeli ve Iraklı var, kimse bize bu noktadan ders vermeye kalkmamalı. Şu anda bu girişime kim katıldı, bunları araştırıyoruz ve gözaltına alıyoruz.

“Erdoğan diktatördür” ithamları

Biz iş birliğinden uzak bir hareket değiliz. Bize hakaret edenler, bize hakaret etme hakkını kendilerinde buluyorlar belki ama tabii ki biz hiç kimseye hakaret etmiyoruz. Biz her şeyi hukuk dairesi içerisinde yapmaya çalışıyoruz. Biz 246 masum insanı kaybettik, 1500 kişi yaralandı. Ve olan olayların kapsamı bu kadar büyükken hala insanlar nasıl çıkıp der ki; ‘Erdoğan diktatördür?’

Rus uçağını düşüren pilotlar

“İnanıyorum ki, yargı da bununla ilgili bir şüpheyi ortaya koymuş olacak ki bu pilotlar gözaltına alındı ve adli süreç başlatıldı.

“Türk hava sahası ihlal edilmiştir. Defalarda uyarılarda bulunulmuştur ama bu uyarılara rağmen devam edilmiştir. Daha sonra da olaylar meydana gelmiştir. Hala biz bu olayın ya da bu insanların bağlantılarının bununla bir alakası var mı yok mu bunları bilemiyoruz. Ama Pensilvanya’yla bu pilotların bağlantısı olabilir. Şu anda gözaltındalar ve yargı bunun sonucunu ortaya çıkaracaktır. Bu grupla bağlantılı olup olmadıklarını yargı ortaya çıkaracaktır.

ABD ile ilişkiler

“Ülkeler arasındaki ilişkiler duygulara, hislere göre olmaz. Mantığa göre olur. Elbette ki bu büyük bir hata olur. Bütün dökümanları ABD’ye veriyoruz, bakanımız eliyle. ABD ile bu süreci başlattık ve biz kararı bekleyeceğiz. Biz stratejik ortağız ve dayanışmamızı devam ettiriyoruz. Çünkü dayanışma çok kısa vadeli olmaz. Bizim uzun bir ilişki tarihimiz var.

İdam

“Kararı verecek olan sadece ben değilim. Halk bu talebi dile getirmiştir. Sokaklardaki insanlar ‘idam cezası, idam cezası’ diye sloganlar atmıştır.TBMM’dir bu noktada kararı verecek olan. Eğer parlamento böyle bir kararı verirse, burada bu cezanın hayata geçmesi için gerekli düzenlemeyi parlamento yapacak. Parlamentodan bu çıkarsa bana gelirse ‘Ben bunu onaylarım’ dedim.”

İMC

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ