Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

Erdoğan’ın ‘Rakka’ Açıklaması Yalanlandı

Erdoğan’ın ‘Rakka’ Açıklaması Yalanlandı
  • 28 Haziran 2017 - 15:57
  • 1.500 kez okundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde geniş çaplı yeni bir operasyon düzenleyebileceğini söylediğine’ dair haber yalanlandı. Cumhurbaşkanlığı, Erdoğan’ın İzvestiya gazetesine demeç vermediğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya gazetesi İzvestiya’ya demecinde ‘Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde geniş çaplı yeni bir operasyon düzenleyebileceğini ve Rakka ile Menbic’de kontrolü alabileceğini’ söylediğine dair haber yalanlandı. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada İzvestiya gazetesi yalanlanarak, Erdoğan’ın bu gazeteye herhangi bir açıklama yapmadığı aktarıldı.

İZVETSİYA NE DEMİŞTİ?

Rus sitesi Sputnik’in aktardığına göre, Erdoğan Harran’da Suriyeli sığınmacıların kaldığı kampa düzenlediği ziyaretin ardından Rus İzvestiya’ta konuşmuştu. Haberde Erdoğan’ın, ‘Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurulmasına izin vermeyeceklerini’ söyleyerek ‘en ufak bir tehdit karşısında bile’ burada yeni bir askeri operasyon düzenlemeye hazır olduklarını ifade ettiği savunuluyordu.

İddiaya göre Erdoğan, “Suriye’de şu anda olumsuz süreçler görülüyor. Eğer bu durum sınırlarımız için bir tehdit oluşturursa Fırat Kalkanı operasyonunda olduğu gibi tepki vereceğiz” ifadelerini kullanmış, Menbiç ve Rakka’yı ‘terörist gruplardan kurtarmaya hazır olduklarını’ ifade ettiklerini fakat ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin ‘bahislerini Kürt gruplardan yana oynadığını’ söylemişti.

İzvestiya’nın haberinde, Erdoğan’ın bu açıklamalarının Washington ve Moskova’da endişe yarattığı da belirtiliyordu. Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’dan bir kaynak İzvestiya’ya yaptığı açıklamada, Suriye’de yeni bir çatışmanın ne Rusya’nın ne de IŞİD’le mücadelenin yararına olacağını belirtip, bu nedenle Moskova’nın Türkiye ile Kürt gruplar arasından büyük bir savaş yaşanmasına izin vermemeye çalıştığını söylüyordu. Kaynak, “Çeşitli düzeylerde yaptığımız görüşmelerde Ankara’yı üzerinde iyice düşünülmemiş eylemlerden alıkoyabileceğimize inanıyorum” diyordu. (DUVAR )

 

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ