Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Esad’dan Netanyahu’ya Mektup: Kürtlere Özerkliği Bir Şartla Tanırım

Esad’dan Netanyahu’ya Mektup: Kürtlere Özerkliği Bir Şartla Tanırım
  • 26 Kasım 2017 - 17:42
  • 2.908 kez okundu
Suriye Başkanı Beşar Esad’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya bir mektup gönderdiği iddia edildi. Esad’ın mektubunda Kürtlere ve Duzilere özerklik tanıyacağını söylediği belirtildi.

Kuveyt merkezli El Ceride gazetesinin batılı bir kaynağa dayandırdığı haberine göre,  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad,  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya bir mektup gönderdi.

Gazete Esad’ın mektubunu geçtiğimiz gün Soçi’ye yaptığı ziyarette, Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin’e verdi.

Gazete Esad’ın Netanyahu’ya yazdığı mektupta “İsrail sınırındaki Golan Tepleri’nin Suriye tarafınfaki  40 kilometrelik bölgeyi silahsızlandıracağı” sözü verdiğini yazdı.

Esad’ın mektupta ayrıca “Suriye’de Kürtlere ve Durzilere otonomi tanıyacağını” tahhüt ettiğini, bunun karşılığında kendi iktidarının devam etmesini şart koştuğu  iddia edildi.

Gazete Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin’in Soçi’de Suriye Devlet Başkanı Esad’ı kabulü sonrası İsrail Başbakanı Netanyahu’yu arayarak sözkonusu mektubu ilettiği bildiriliyor.

Netanyahu’nun Esad’ın mektubuna ilişkin hemen cevap vermediği ve ulusal güvenlik danışmanları ile konuyu görüşeceğini ilettiği bildirildi.  Netanyahu’nun telefon görüşmesinde  Putin’in “Esad, Suriye’nin son Alevi başkanı olacak” sözünden hoşnut kaldığı kaydedildi.

El Ceride gazetesi, Suriye’nin önerileri karşından İsrail’in bazı şartları öne süreceğini yazdı.

Habere göre, Netanyahu aynı özerk yapıyı Lübnan’da da gerçekleştirilmesini isteyecek. İkinci şart olarak İsrail, İran askerleri ve Lübnan Hizbullah’ının Suriye’den çekilmesini talep ediyor.

Gazete, İsrail’in  Lübnan’ı da içine alacak  kalıcı bir çözümün bölgeye stratejik bir barış getireceğine inanıyor. İsrail Suriye’nin eski sisteme dönmemesi kaydıyla federal veya konfederal modeli desteklediği bildiriliyor.

Ancak İran’ın katiyen bölgeden çekilmeden bunun gerçekleşmesi zor görünüyor. Zira gazete IŞİD sonrası Suriye’de İran’ın varlığının sürmesi halinde bölgede istikrar ve barışın sağlanamayacağı savunuluyor.

Basnews

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ