Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Esad’ın Danışmanından Türkiye ve SDG’ye Tepki

Esad’ın Danışmanından Türkiye ve SDG’ye Tepki
  • 08 Kasım 2017 - 10:35
  • 104 kez okundu

Suriye ordusunun IŞİD’i kontrol ettiği son büyük kent olan Deyrül Zor’dan temizlemesi sonrası Şam’dan yeni mesajlar geliyor. Esad’ın ‘Savaş henüz bitmedi’ açıklamasıyla Suriye Demokratik Güçleri’ni işaret etmesi sonrası, danışmanı Buseyna Şaban da Türkiye, ABD ve SDG’yi eleştirdi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın en yakın danışmanı Buseyna Şaban, Türkiye’yi ‘yasa dışı işgalci’ ve ‘sömürgeci’ diye niteledi. Şaban, Rakka’yı IŞİD’den temizleyen Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) de sert biçimde eleştirerek, federalizm önerisine karşı çıktı.

Lübnan televizyonu el Mayadin’e konuşan Şaban, Suriye topraklarında bulunan Amerikan ve Türk askerleri hakkında şu ifadeleri kullandı: “Türkiye bugün sömürgeci bir ülke, topraklarımızdaki güçleri yasa dışı. Aynısı Amerikan askerleri için de geçerli. Topraklarımızdaki diğer yasa dışı işgalcilerle olduğu gibi, bu meseleyle de ilgileneceğiz.”

‘FEDERALİZM GÖRÜŞÜLEMEZ’

Şaban, SDG’ye ‘Şam yönetiminin Rakka’dan vazgeçmeyeceği’ mesajı verirken, ülkenin kuzeyindeki Kürtlerin federalizm talebine de karşı çıktı. Esad’ın danışmanı, bu konuda “Her şey Suriyelilere ve onların arasındaki görüşmelere bağlı. Ve, ülkenin bir bölünmesi, bir bölümünün ayrılması veya sözde federalizm üzerine bir görüşme yapılamaz” ifadeleri kullandı. Buseyna Şaban, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık referandumu sonrası yaşanan gelişmelerin ‘SDG’ye ders olması gerektiğini’ savundu.

Şaban, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in eylül ayında Kürtlere özerklik verilebileceğine yorulan açıklamasının da yanlış anlaşıldığını söyleyerek, “Hiçbir hükümetin ülkenin birliğini herhangi bir grupla müzakere edebileceğini sanmıyorum” dedi.

Suriye Devlet Başkanı Esad, dün Deyrül Zor’un IŞİD’den temizlenmesine ilişkin açıklamasında, savaşın ‘henüz bitmediğini’ söylemiş, bu açıklama Suriye ordusunun SDG kontrolündeki bölgelere ilerleyebileceğine yorulmuştu. (DUVAR )

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ