Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Esad’tan PYD ve YPG’ye: Kontrolünüzdeki Bölgeleri Zorla da Olsa Geri Alacağım

Esad’tan PYD ve YPG’ye: Kontrolünüzdeki Bölgeleri Zorla da Olsa Geri Alacağım
  • 05 Kasım 2017 - 14:34
  • 2.508 kez okundu
Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad PYD ve YPG’yi ‘kontrolleri altında bulunan bölgeleri diyalog ve ulusal anlaşmayla teslim etmemeleri halinde, askeri zorla da olsa teslim alacakları’ tehdidinde bulundu.

 

Avestakurd‘da yer alan habere göre, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad Amerikalı bir heyete, şekli ve yöntemi ne olursa olsun Kürtlere has özel bir yönetimi kabul etmeyeceğini ve Suriye’de bir diğer Kürdistan’ın oluşumuna izin vermeyeceğini dile getirdi.

Kürtlerin yaşadığı bölgelerin Suriye’ye ait bölgeler olduğunu dile getiren Esad, bu bölgelerde otonomi veya benzeri bir yapılanmaya gidilmesi için farklı bir özelliğe sahip olmadıklarını belirtti.

Suriye Demokratik Güçleri ile YPG’yi açık bir dille tehdit eden Beşar Esad, kontrolleri altında bulunan bölgeleri diyalog ve ulusal anlaşma yoluyla Suriye devletine teslim etmemeleri halinde, kendilerinin bunu askeri yolla teslim alacakları tehdidinde bulundu ve Suriye’ye ait hiçbir yerleşim biriminin demografisinin değişmesine müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Son dönemde Esad’ı ziyaret eden heyetlerden edinilen bilgilere göre, Esad, Moskova’ya Soçi’de düzenlenecek Suriye Halkları kongresini hiçbir şekilde kabul etmediğini, Suriye’de sadece bir halkın bulunduğunu dikte etti. Bu gelişme üzerine Rusya’nın kongrenin ismini Suriye Ulusu Dilayog Kongresi olarak değiştirmek zorunda kaldığı ileri sürüldü.

Beşar Esad’ın bu ani politik değişiminde İran ve Türkiye’nin cesaretlendirici desteğinin yanısıra, tarihi bir ihanet sonucu İran destekli Haşdi Şabi milisleri ile Iraklı güçlerin Kerkük’ü ve tartışmalı bölgeleri kolaylıkla ele geçirmelerinin ve uluslararası toplumun bu gelişime tepki verememesinin de etkili olduğu düşünülüyor.

Trump yönetiminin pasif ve vefasız politik yaklaşımı sonucunda tüm dünyaya büyük bir tehdit olan IŞİD terörizminin durdurulmasında hayati bir rol oynayan Kürtler kaderlerine terk edilirken, İran rejiminin Ortadoğu’da ciddi bir nüfuz artırımı gerçekleşti.

Irak’ta IŞİD tehdidini büyük ölçüde bertaraf edilmesinin ardından bir kısım Haşdi Şabi milis güçlerinin Suriye’ye geçerek burada İran Devrim Muhafızları Kudüs gücü komutanı General Kasım Süleymani’nin direktifleri ile Kürtlerin kazanımlarını hedef alan yeni operasyonlar hazırlığında olduğu da gelen istihbarati bilgiler arasında bulunuyor.

(Çeviri:Nerina Azad)

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ