Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

FARC’dan Kobani Çağrısı

FARC’dan Kobani Çağrısı
  • 05 Eylül 2016 - 01:38
  • 8.040 kez okundu

52 yıllık çatışmanın ardından 25 Ağustos’ta Kolombiya devleti ile barış anlaşması imzalayan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), Kobani sınırına ‘güvenlik duvarı’ inşa eden Türkiye’ye tepki gösterdi.

FARC, yarım asır süren çatışmaların ardından Kolombiya devletiyle barış anlaşması imzalamış, siyasi sürece dahil olma kararı almıştı.

Geçen hafta Türkiye, Rojava’nın Kobanê kentinin karşısındaki Mürşitpınar Sınırı Kapısı’na yakın bir noktada ‘güvenlik duvarı’ inşa etmeye başlamıştı. Kobani halkının sınır hattına inip protesto etmesi üzerine gerginlik yaşanmış, polis ve jandarma eylemcilere üzerine gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etmişti. Bazı yerel kaynaklarsa Türk güvenlik güçlerinin eylemcilere plastik mermiyle saldırdığını öne sürmüştü.

Yaşanan duvar gerilimiyle ilgili resmi Twitter hesabından “Tüm demokratik güçleri, Türk işgalinin karşısında durmaya çağırıyoruz” diyerek çağrıda bulunan FARC, internet sitesinde de Kobani’nin Yeniden İnşası Platformu’na ait bildiriyi paylaştı.

Bildiride şöyle dendi: “Türk askeri ve keskin nişancıları, inşa edilen güvenlik duvarını protesto etmek için sınıra akın eden Kobanili sivillerin karşısına konuşlandırılmış durumda. IŞİD’e karşı büyük bir mücadele veren Kobani halkına, Türk devletinin yaptığı bu son saldırı; uluslararası kuruluşlar, barış isteyen ve IŞİD terörünün bitirilmesi adına destek veren herkes tarafından en sert şekilde kınanmalıdır.”

Haberin linki için tıklayın…

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ