Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Filistinliler İsrail Mallarını Boykot Ediyor

Filistinliler İsrail Mallarını Boykot Ediyor
  • 17 Temmuz 2016 - 14:10
  • 196 kez okundu
Filistinli bir grup genç, İsrail üretimi malların boykot edilmesi için hamle başlattı. Gençlerin başlattığı hamle Filistin halkı içerisinde giderek yayılıyor.

GAZZE – 2003 yılından bu yana, özellikle Filistin’de ilk halk ayaklanmasının gelişmesiyle beraber hiçbir Arap devleti Filistin halkına destek sunmadı. Filistin halkı, direnişini farklı yöntemlerle yerine getiriyor.

2005 yılında Filistinli bir grup genç  Mustefa El-Berxûsî öncülüğünde “İsrail malzemelerine boykot” adıyla hamle başlattı. Filistinli gençler uluslararası kamuoyuna ve Filistin’in kurtuluşundan yana olan bütün insanlara boykota katılarak destek vermeleri yönünde çağrıda bulundu.

Hamleye katılan gençlerin, Filistin toplumu içerisinde İsrail ürünlerinin boykot edilmesi için halk içinde çalışma yürüttü. Bu şekilde yayılan boykot kültürü ile birçok kurum ve sendika hamleye destek verdi.

Devam eden ve bütün dünya da BDS olarak tanınan hamle ulusal ve insani olarak bütün dünya halklarına yayıldı. Toplumun birçok kesimi hamle içerisinde yer aldı.

ANHA’ya konuşan ve hamlenin Gazze sorumlusu olan Eymen Elî, İsrail ordusunun saldırıları ne kadar gelişirse boykotu o kadar geliştirdiklerini belirten Elî, “ Kullandığımız her İsrail ürünü bize bomba olarak dönüyor. Örneğin, Tbozin marka ürünlerle edilen gelirler direkt İsrail ordusuna bağlı 890. Tugaya gidiyor” dedi.

Eymen Elî, “Bu hamle sayesinde İsrail’in ne kadar zarar ettiği konusunda İsrailli herhangi bir kurumdan resmi açıklama gelmedi. Ancak bazı ekonomi uzmanlarına göre İsrail, bu hamle ile 2015 yılında 35 milyar dolar zarar etti” dedi.

Eymen Elî konuşmasının sonunda, gerçekleştirdikleri hamlede bazı değişikliklere gittiklerini ve geniş katılım için çalışma yürüteceklerini belirtti.

İsrailli yetkililer, hamleyi ‘suç unsuru’ olarak değerlendirip karşı çıkıyor.

(cj/u)

ANHA

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ