Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Fransız Diplomat’tan Kürtlere Uyarı

Fransız Diplomat’tan Kürtlere Uyarı
  • 15 Eylül 2017 - 14:22
  • 2.204 kez okundu

Fransa’nın Hewler eski konsolosu Frederic Tissot Amerika Başkanı Donald Trump’un özel temsilcisi Brett McGurk’un Kurdistan Bölgesi Bağımsızlık referandumu ile ilgili açıklamasına atıfta bulunarak Kürtlere sırtlarından hançerlenmemesi uyarısında bulundu.

Fransa’nın Hewler eski konsolosu Frederic Tissot kendisine ait kişisel Twitter adresinden paylaştığı bir mesajda, “Kürt dostlarım tarihlerini unutmasınlar, 1975’de Henry Kissinger’in Cezayir anlaşması ile onları sırtlarından hançerlediği akıllarından çıkmasın.” şeklinde bir uyarıda bulundu.

Kurdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ile Amerika Başkanı Donald Trump’un özel temsilcisi Brett McGurk’u da tagladığı twitinde Fransız diplomat, Henry Kissinger’in Amerikan Dışişleri bakanlığı yaptığı dönemde Kürtlerin 1975’de arkalarından hançerlendikleri Cezayir anlaşmasını unutmamaları tavsiyesinde bulunuyor.

14 Eylül 2017, Perşembe günü (dün) Kurdistan Bölgesi’ni ziyaret eden Trump’un özel temsilcisi Brett McGurk ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri özel temsilcisi Jan Kubis, Amerika’nın Irak büyükelçisi Douglas Solliman ile İngiltere’nin Irak büyükelçisi Frank Baker Kurdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’yi ziyaret ederek Bağımsızlık Referandumu konulu bir görüşme gerçekleştirdiler.

Görüşme sonrasında bir basın açıklaması yapan McGurk, Başkan Barzani’ye referandumu erteleme önerisinde bulunduklarını ve görüşmelerin devam edeceğini söyledi.

Bu toplantının ardından Zaxo’daki bağımsızlık mitingine katılan Başkan Barzani ise, Kurdistan Bölgesi’nin bağımsızlığını garantiye alacak kabul edilebilir bir öneri gelmedikçe Kürt önderliğinin kararını verdiklerini ve değiştirmeyeceklerini yineledi. Başkan Barzani referandumun gerçekleşmemesi halinde şartların bugünden çok daha kötü olacağını da vurguladı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ