Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Giresun Kapalı Cezaevi’nde Gardiyanların Saldırısına Uğrayan Tutsaklardan 1 Haftadır Haber Alınamıyor

Giresun Kapalı Cezaevi’nde Gardiyanların Saldırısına Uğrayan Tutsaklardan 1 Haftadır Haber Alınamıyor
  • 16 Kasım 2016 - 21:03
  • 1.602 kez okundu

Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi’nde, 9 Kasım gecesi gardiyanların fiziki saldırısına uğrayan 20 siyasi tutsaktan haber alınamıyor. Aileler kaygılı olduklarını belirterek yardım talep ediyor.

 

9 Kasım gecesi Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi’nde gardiyanların saldırısına maruz kalan 20 siyasi tutsaktan o günden beri alınamıyor. 9 Kasım’dan bu yana haber alınamayan tutsakların aileleri kaygılı olduklarını belirterek yardım talep ettiler.

ANHA’nın haberine göre, Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan siyasi tutsakların cezaevi yönetiminin gözetiminde gardiyanların saldırısına maruz kaldığı belirtildi. Mahpus yakınlarının verdiği bilgilere göre, cezaevi yönetimi 9 Kasım gecesi kapasitesinin çok üstünde 89 tutuklunun bulunduğu koğuşa onlarca gardiyan eşliğinde baskın düzenleyerek, mahpuslara işkence ve hakaretlerde bulundu. 12 Kasım’da (Cumartesi) ailesini arayan cezaevindeki tutuklulardan Cihan Alkan, yapılan baskında 20 tutuklunun ağır bir şekilde yaralandığını ve durumlarının çok kötü olduğunu aktardı. Bunun üzerine Alkan ile aynı koğuşta kalan onlarca tutuklunun ailesi ise günlerdir çocuklarından haber alamadıklarını belirtti.

‘Oğlumun can güvenliği yok’

22 yıldır tutuklu bulunan Cihan Alkan’ın Ağrı’nın Doğubeyıt ilçesinde yaşayan annesi Necla Alkan, 4 aydır oğlunu göremediğini dile getirdi. Alkan, “Aylardır oğlumla sadece telefon üzerinden görüşebiliyorum. Aylardır benim oğlum ve onlarca tutsak işkence altında. Geçen Cumartesi günü oğlum aradı, yıllardır ilk defa onun sesini böyle duydum. Çok hastaydı, gece yapılan baskında ağır bir şekilde işkenceye maruz bırakılmış. Onun ve onlarca arkadaşının gözlükleri zorla gözlerinden çıkarılarak onların gözleri önünde param parça edilmiş. Şimdi oğlum etrafını zar zor görüyor. Bana söylediğine göre gece yapılan baskında 20 arkadaşı ağır bir şekilde dövülmüş, bazıları hastaneye kaldırılmış, bazıları ise hala yaralarıyla duruyor. Oğlumun ve arkadaşlarının hiçbir şekilde can güvenlikleri yok” dedi.

Cezaevini defalarca aramasına rağmen kendisine hiçbir bilgi verilmediğini söyleyen anne Alkan, yaşananlardan cezaevi müdürü ve savcısının sorumlu olduğunun dile getirdi.

‘Bakanlıktan açıklama bekliyoruz’

9 Kasım gececi düzenlenen baskında Macit Solmaz’ın da darp edildiği bilgisini aldıklarını dile getiren Zahide Solmaz, eşinin kronik astım hastası olduğunu ve doktorların verdiği raporları defalarca cezaevi yönetimine verdikleri halde hastaneye götürülmediğini paylaştı. Eşinden 4 aydır hiçbir şekilde haber alamadığını belirten Solmaz, “Kaç defadır eşimin kaldığı koğuş basılıyor, eşim işkenceye maruz kalıyor. Ağır hasta eğer bu baskılar devam ederse yaşayamaz. Ne telefon ne mektup hiçbir şekilde haber alamıyorum, yaşıyor mu? Ondan bile haberimiz yok. Yaklaşık 1 yıldır tutuklu ‘örgüt üyesi’ diyorlar ama daha mahkemesi bile görülmedi” diye konuştu. Cezaevini defalarca aradıklarını ama her seferinde telefonların yüzüne kapatıldığını söyleyen Solmaz, yaşanan hukuksuzluk karşısında bakanlığın acilen bir açıklama yapması gerektiğini kaydetti.

‘Bir aydır tek bir haber dahi alamıyoruz’

Giresun Üniversitesi’nde okurken 8 arkadaşıyla birlikte gözaltına alınan ve 10 aydır cezaevinde bulunan tutuklulardan Sıddık Sarı ağabeyi Cevat Sarı ise, 1 aydır tek bir haber dahi alamadıkları kardeşinin sağlığından endişe ettiklerini belirterek, “Zaten aylardır telefon ve mektup cezası verilmiş, en son yapılan baskından sonra kardeşimden hiçbir şekilde bilgi alamıyoruz” ifadesinde bulundu.

‘Babam cezaevinde öldürülebilir’

Mardin E Tipi Cezaevi’nden Giresun Cezaevi’ne sürgün edilen Levent Cin’in oğlu Hogir Cin ise, 8 aydır babasıyla görüşemediklerini belirtti. Silopi’de yaşayan Cin, babasının 20 yıldır tutuklu olduğunu ifade ederek, “Benim babam ve arkadaşları bu cezaevinde öldürülebilirler. En son yapılan baskından sonra hiçbir şekilde cezaevi yönetimi bize haber vermiyor” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ