Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,70 / Satış: 3,71
€ EURO → Alış: 4,34 / Satış: 4,36

Hasta Tutuklu Sibel Çapraz Tahliye Edilmedi

Hasta Tutuklu Sibel Çapraz Tahliye Edilmedi
  • 27 Temmuz 2016 - 16:30
  • 310 kez okundu

Hakkari’de Kasım 2015’te bir protestoda kurşunla vurulan ve daha sonra tutuklanan Sibel Çapraz’ın Yüksekova’da görülen duruşması 25 Ekim’e ertelenirken hastalık durumu göz önünde bulundurulmadan tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki bir protestoda vurulan ve daha sonra tutuklanarak cezaevine konulan Hakkari İl Genel Meclisi üyesi Sibel Çapraz’ın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

“Örgüt üyeliği” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek”le iddiasıyla yargılanan Çapraz, tutuklu bulunduğu İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’nde SEGBİS sistemi ile Yüksekova Adliyesinde görülen duruşmaya katıldı.

Kürtçe savunmasını yapan Çapraz, hakkında ifade veren tanıkları tanımadığını kaydederek beraatini istedi.

Sağlık durumunun gün geçtikçe kötüye gittiğini söyleyen Çapraz, hastaneye yatmayı talep ederek hastaneye yatırılmadığı takdirde kolunun sakat kalacağını belirtti.

Mahkeme heyeti verilen aranın ardından Sibel Çapraz’ıon tutukluluk halinin devamına karar verirken duruşmayı da 25 Ekim 2016 tarihine erteledi.

Ne olmuştu?

Sibel Çapraz, 27 Kasım 2015’te ilçedeki bir hendek operasyonu sırasında silah sesleri üzerine mahalleli ile beraber sokağa çıkarak gürültü protestosu yaptığı esnada vücuduna isabet eden kurşunlarla yaralanıştı. Dokuz gün yoğun bakımda kalan Çapraz, 2 Mart 2016’da “örgüt üyesi” iddiasıyla tutuklanmıştı.

96 günlük tedavisi boyunca 15 ameliyat geçiren Çapraz, İstanbul’da tedavi gördüğü hastaneden Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki ameliyatını olmak üzere taburcu edildiğinde tutuklanmıştı.

Çapraz önce Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalmış, önceki gün 30 Haziran’da da İzmir Menemen R Tipi Cezaevine sevk edilmişti.

Sibel Çapraz

1981 Yüksekova doğumlu. İlköğrenimini Yüksekova’da, orta öğrenimini Elazığ’da tamamladı.

Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler ve Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği bölümlerinden mezun.

13 yıl Yüksekova Haber Gazetesi’nde muhabirlik yaptı

.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi. 29 Mart 2014 yerel seçimlerinde Barış ve Demokrasi Partisi’nden (BDP) Hakkari İl Genel Meclisi üyesi seçildi.

İMC

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ