Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

HDK: İran’a Karşı Silahlı Mücadele Başlatabiliriz

HDK: İran’a Karşı Silahlı Mücadele Başlatabiliriz
  • 23 Aralık 2015 - 21:09
  • 1.143 kez okundu

Doğu Kürdistan Demokrat Partisi(HDK) Genel Sekreteri Xalid Ezîzî, İran devletinin sivil ve demokratik yoları açmaması halinde silahlı mücadeleye başlamak zorunda kalacaklarını söyledi.

HDK Genel Sekreteri Xalid Ezîzî “ Irak toprakları havadan ABD karadan ise İran tarafından işgal edilmiş. İran bölgede planlarını yerine getirmek için provokasyon peşinde’’ dedi.

HDK Genel Sekreteri, Doğu Kürdistan Fedaileri ile İran askerleri arasında yaşanan çatışmalara ilişkin “İran hükümeti her zaman Kürdlere savaş açıyor.HDK askeri gücü de Kürdistan topraklarını korumaya kararlı’’ şeklinde konuştu.

Kürdistan partileri ile ilişkiler ve silahlı mücadele hakkında ise Xalid Ezîzî got “Bizim binlerce Peşmergemiz, Doğu Kürdistan’da binlerce silahlı taraftarımız var. Bizim silahlı mücadeleyi yeniden başlatmamız iç meselemizdir. Ve daha son kararımız vermedik’’ dedi.

HDK’nin silahlı mücadeleyi bıraktığına dair iddiaları reddeden Xalid Ezîzî “Biz hiçbir şekilde silahlı faaliyetlerimizı durdurmadık. Çalışma tarzımızı değişmiş olabiliriz. Doğu Kürdistan’da silahlı güçlerin sayısı artıyor. Kürd gençlerinin silahlı hareketlere katılımı her geçen gün fazlalaşıyor. Biz bu konuda ısrarlıyız’’ ifadelerini kullandı.

HDK Genel Sekreteri “İran devleti sivil ve demokratik yoları açmazsa haklarımızı elde etmek için silahlı mücadeleyi seçmek zorunda kalacağız’’ dedi.

Basnews

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ