Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

HDP Milletvekili Geveri Hakkında Ağırlaştırılmış Müebbet İstemi

HDP Milletvekili Geveri Hakkında Ağırlaştırılmış Müebbet İstemi
  • 22 Kasım 2016 - 12:58
  • 540 kez okundu

HDP Van Milletvekili Adem Geveri hakkında, çeşitli tarihlerde yaptığı konuşmalardan dolayı “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “Örgüt propagandası yapmak” ve “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet ve 35 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

VAN- Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa değişikliği kapsamında dokunulmazlığı kaldırılan HDP Van Milletvekili Adem Geveri’nin 2015 yılının 28 Eylül, 18 Mart ve 27 Nisan tarihinde yaptığı konuşmalarla ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Hazırlanan iddianame, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Geveri için “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “Örgüt propagandası yapmak” ve “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet ve 35 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Geveri’nin 27 Nisan’da HDP’nin seçim bürosu açılışında yaptığı konuşmada, “Bende bir evladınız olarak Azadi Hareketi ve HDP ile Kürdistan için bir ittifak yaptık, biz adil bir sistem kuracağız. Hak, adalet, özgürlük gerilladır, Öcalan’dır” ifadeleri ile “Örgüt Propagandası yapmak”tan, 28 Eylül 2015’te kent merkezindeki bir parkta “Çocuklar asimile edilmektedir. Biz nasıl yıllardır tek dil üzerinden eğitimi, tek millet, tek bayrak söylemini protesto ediyorsak, bu yılda sivil toplum kuruluşları ve parti olarak bir haftalık boykota destek çıkarak çocuklarımızın bu eğitimi görmesini istemiyoruz” şeklinde konuşan Geveri’nin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde tek bayrağın olmaması gerektiğini belirtilen iddianamede, 18 Mart 2015’te Gevaş ilçesindeki Newroz kutlamalarında yaptığı konuşmaya yer verildi.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ