Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım Tarafından İki Soru Önergesi Verildi

HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım Tarafından İki Soru Önergesi Verildi
 • 30 Kasım 2016 - 22:47
 • 493 kez okundu

HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım tarafından  Şirvan’da Yaşanan Maden Faciası ile ilgili cevaplaması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ na  ve Aladağ Kız Öğrenci Yurdunda çıkan yangın  ile ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a cevaplamaları için soru önergesi verildi.

 

ANKARA – Van Milletvekili Nadir Yıldırım tarafından  Siirt Şirvan’da ve Adana Aladağ’da yaşanan iki facia ile ilgili soru önergesi söyle:

Adana’da yaşanan Kız Öğrenci facia için verilen soru önergesi;

Adana’nın Aladağ ilçesinde bulunan Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda 29.11.2016 tarihinde çıkan yangında 12 kişi yaşamını yitirmiş, 22 kişi ise yaralanmıştır.

Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliğinin 5. Maddesi “Yurtların açılması ve işletilmesi Bakanlığın iznine tabidir. Bakanlık, bu yetkisini valilikler aracılığı ile kullanabilir. Bu Yönetmelik hükümlerine göre yapılan müracaat üzerine Bakanlıkça/valilikçe düzenlenecek olan yurt açma izin belgesinde kapasite durumu, barınacak öğrencilerin cinsiyet ve öğretim kademeleri, ücret ve yemek durumu, yurt kurucusuna veya kurucu temsilcisine ait kimlik bilgileri belirtilir. Açma izni valilikçe verilen yurdun, yurt açma izin belgesinin bir örneği Bakanlığa gönderilir.” ibaresi bulunmaktadır. Yönetmeliğe göre yurdun açılma izni, gerekli koşulların sağlandığı kanaatiyle Adana Valiliği tarafından verilmiştir. Ancak denetimin yapılmadığı yaşanan katliamla ortaya çıkmıştır. Konuyla ilgili NTV yayınına bağlanan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Yangın merdiveni, çocukların cesetlerine ulaşıldığı bölge. Tahminim, yangın merdiveninin kilitli olduğu anlaşılıyor.’’ açıklamasında bulunmuştur.

Bu bağlamda;

 • Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu için “yurt açma izin belgesi” hangi tarihte verilmiştir? İzin belgesi verilme koşullarına riayet edilip, edilmediğine yönelik başlatılan herhangi bir soruşturma bulunmakta mıdır?
 • Bakanlığınızca yurt binasında 29.11.2016 tarihinden önce herhangi bir denetleme yapılmış mıdır?
 • Söz konusu yangın sırasında kapıların kilitli olmasının gerekçesi nedir? Olay yerinde tutulan raporlara göre, kaç kişi kilitli olan yangın merdiveni önünde hayatını kaybetmiştir?
 • Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdunda çıkan yangın sonrası yayın yasağı kararının getirilmesinin gerekçesi nedir?
 • Türkiye genelinde var olan özel yurt sayısı kaçtır ve bu yurtlar hangi yaş ve cinsiyet gruplarına göre çalışma yürütmektedir?

Siirt’in Şirvan ilçesinde yaşanan maden faciası için verilen soru önergesi:

Siirt’in Şirvan ilçesi Maden Köyü’nde bulunan bakır madeni sahasında 17 Kasım 2016 tarihinde heyelan meydana gelmiştir. 16 madencinin toprak altında kaldığı faciada, arama kurtarma çalışmalarında 12 çalışanın cansız bedeni toprak altından çıkarılmış, 4 çalışana ise henüz ulaşılamamıştır. Son 14 yılda 18.067 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiş, 73.500 işçi ise yaralanmalar nedeniyle çalışma durumlarını kaybetmişlerdir. 2016 yılının ilk 10 ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçi sayısı 1596’dır. Türkiye iş cinayetlerinde dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. Toplu iş cinayetlerinin yaşandığı sektörlerden biri madencilik sektörüdür. Maden yasasının 7. maddesi açıkça ifade etmektedir ki, çevre ve insan sağlığına zarar verdiği tespit edilen madencilik faaliyetleri gerekli önlemler alınıncaya kadar durdurulur. Ancak kanuna uyulmadığı ve yeterli denetimin yapılmadığı görülmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda, 2004 Yılında Siirt İli Şirvan İlçesi Maden Köyü’nde Ciner Grubu tarafından Kurulan Maden Ocağı İşletmesinin çevreye, köye, köylülere ve bölgede yaşayan tüm canlı popülâsyona zarar vermesi ve Maden İşletmesi tarafından akıtılan atık sudan içen koyunların zehirlenmesi olayına binaen sivil toplum örgütleri çeşitli incelemelerde bulunmuş ve raporlar hazırlamışlardır.

Bu konuda basına yansıyan raporlar ve uzman görüşleri işyerindeki üretimin aşırı kar elde etmek için tehlike arz edecek şekilde yapıldığı, toprağın aşırı yağış sonrası suya doyarak yumuşamasının ve işyerinde patlayıcı kullanılması ile heyelanın tetiklendiği ve bu şekilde heyelanın meydana geldiği ifade edilmektedir.

Bu bağlamda;

 • Maden sahası ilgili idari birim tarafından bugüne kadar usulüne uygun çalışma yapıldığına dair denetleme yapılmış mıdır? Denetlenmiş ise her hangi bir eksiklik tespit edilmiş midir? Tespit edilen bir eksiklik varsa bu konuda bir soruşturma yapılmış mıdır? Soruşturma başlatılmış ise sonucu nedir ve herhangi bir durdurma kararı var mıdır?
 • Yaşanan maden faciası ile bakanlığınızca başlatılan herhangi bir soruşturma var mıdır? Varsa hangi aşamadadır?
 • İlgili Maden sahası altında yer üstü ve yer altı su tespitleri yapılmış mıdır?
 • Maden faciasının yaşandığı gün, günlük çalışma takviminde kayma belirtileri ve izleme notları var mıdır?
 • Kayalık bir bölge olan sahada eğim, toprak örtüsünün niteliği incelenmiş ve sel, erozyon, kayma vb. durumlar için önlem alınmış mıdır?
 • Heyelanın olduğu gün patlatmalar yapılmış mıdır? Kaç adet patlatma yapılmış ve güç miktarı nedir?
 • İş güvenliğine yönelik Türkiye’de bulunan tüm maden ocaklarında, ek önlemler hususunda bakanlığınızın yürütmüş olduğu herhangi bir çalışma var mıdır? Varsa ne gibi ek önlemler planlanmaktadır?

Çaldıran Ajans

 

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ