Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

HDP Van Milletvekili Özgökçe Çaldıran Ajansı Meclise Taşıdı

HDP Van Milletvekili Özgökçe Çaldıran Ajansı Meclise Taşıdı
  • 28 Temmuz 2016 - 15:49
  • 2.565 kez okundu

HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan Çaldıran Ajansı yazılı soru önergesi ile meclise taşıdı.

ANKARA – HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan Çaldıran Ajans’ın TİB tarafından erişiminin engellenmesinin Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istedi. İşte Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan tarafından yazılı olarak sunulan soru önergesi:

“Van’ın Çaldıran İlçesi’ndeki ve genel olarak Van ve çevresi ile ilgili gelişmeleri takipçileriyle paylaşmak üzere internet haberciliği yapan Çaldıran Ajans’a ait caldiranajans.net alan adına erişim Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliğinin 2016/693 sayılı karar numarasıyla 29 Haziran 2016’da engellenmiştir.

Son yıllarda özellikle hükümet uygulamalarını eleştiren muhalif internet sitelerine yönelik engelleme, kapatma, haber içeriğinin kaldırılmasına karar verme uygulamalarının arttığı ifade edilmektedir.

Bu gelişmeyle birlikte;

1) Çaldıran Ajans’ın internet haberciliği yapmasına verilen engelleme kararına konu haberin içeriği nedir, haber neden sakıncalı görülmüştür?

2) Haber içeriği sulh ceza hâkiminin kararına göre suç teşkil ediyorsa bu konuda bir soruşturma başlatılmış mıdır?

3) 5651 sayılı Kanunun 2007 yılında yürürlüğe girmesiyle birlikte Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kararıyla erişimi engellenmiş internet sitesi sayısı kaçtır?

4) 5651 sayılı Kanunun 2007 yılında yürürlüğe girmesiyle birlikte mahkeme/savcılık kararı alınarak erişimin engellenen internet sayısı kaçtır, bunların kaçına gerekçeli karar yazılmıştır?

5) Şu anda erişimi engellenmiş, kapatılmış internet sayısı kaçtır? Haber sitelerinin faaliyetlerini engelleyen bu duruma yönelik bir düzenleme düşünüyor musunuz?

6) 2012 yılında siber güvenlikle ilgili alınacak önlemleri belirlemek ve bunların uygulanmasını ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı’nın başkanlığında kurulan Siber Güvenlik Kurulu’nun erişimi engelleme, kapatma gibi yetkileri var mıdır? Bu kurul fişleme yapmakta mıdır?

7) Başta HDP milletvekilleri ve DBP’li belediye başkanları olmak üzere muhalif kesimleri doğrudan hedef alan, haklarında asılsız haberler türeten ve künye/iletişim bilgilerine dahi ulaşılamayan web sitelerine yönelik 5651 sayılı Kanun uyarınca müeyyide uygulanmış mıdır?”

Çaldıran Ajans

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Mustafa dedi ki:

    Çaldıran da bu derece kapsamli ve işini ciddiyetle yapan bir haber mecrasi kutlanmazda ne yapilir.. Tebrik ediyoruz surekli takipte kaliyoruz✌👍

YORUM YAZ