Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

HDP Van Milletvekili Özgökçe, Efkan Ala’ya Soru Önergesi Verdi

HDP Van Milletvekili Özgökçe, Efkan Ala’ya Soru Önergesi Verdi
  • 28 Temmuz 2016 - 23:30
  • 442 kez okundu

HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Mezopotamya Hukukçular Derneğini meclise taşıdı.

ANKARA – HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, Mezopotamya Hukukçular Derneği’ne yönelik İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya cevaplaması için yazılı soru önergesi verdi.İşte o yazılı soru önergesi:

“Yazılı ve görsel basına yansıdığı ölçüde İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın kararıyla Diyarbakır’a gelerek Mezopotamya Hukukçular Derneği’nde (MHD) 21-22 Temmuz 2016 tarihlerinde inceleme ve denetimde bulunduğu belirtilmiştir. Biri başmüfettiş olmak üzere toplam iki müfettiş ile Diyarbakır Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü denetçilerinin, MHD’nin Cizre’de sokağa çıkma yasağı döneminde meydana gelen hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporlar için savunma istediği öğrenilmiştir.

 

MHD’nin hazırladığı “Hukukçuların Cizre ziyareti çerçevesinde oluşturulan ön rapor” ve “Cizre ‘sokağa çıkma yasağı’ raporu” ile ilgili olarak bilgi ve belgeler isteyen bakanlık yetkililerinin MHD’nin 29 Temmuz 2016’ya kadar yapacağı savunmanın ardından dernek hakkında raporunu hazırlayarak derneğin kapatılmasını ya da para cezası isteyebilecekleri dile getirilmiştir.

Bir süre önce İnsan Hakları Derneği’ne benzer bir konu kapsamında denetçi gönderildiği ve denetimin devam ettiği yine Gezi Parkı eylemleri döneminde Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nda yapılan denetimin ardından bu kuruma 100 bin liraya yakın para cezası verildiği göz önünde bulundurulduğunda,

 

  • İnsan hakları mücadelesi yürüten bu kurumlara yönelik başlatılan idari baskıların Cumhurbaşkanının 7 Nisan 2016’da yaptığı konuşmasında ifade ettiği “Onların malum STK’ları bir araya gelmişler, raporlar yayınlamışlar. Bir defa bu raporları yayınlayanların ayrıca üzerine gidilmesi lazım. Sen neyin raporunu yayınlıyorsun?” sözlerinin etkisi var mıdır?
  • Doğu ve güneydoğu kentlerindeki hak ihlalleriyle ilgilenmek amacıyla kurulan MHD’ye, bakanlık yetkilileri hangi yetki kapsamında raporların hazırlanma sürecine ilişkin sorular yöneltmişlerdir?
  • AİHM’in derneklerin kapatılmasına ilişkin Türkiye’yi defalarca AİHS’in 11. Maddesine dayanarak mahkûm ettiği göz önünde tutulduğunda 5253 Sayılı Dernekler Kanunu’nda değişiklik yapmayı öngörüyor musunuz?
  • 2002 yılından bu yana hakkında kapatma kararı alınan dernek sayısı kaçtır ve kapatma kararlarının gerekçeleri nelerdir?
  • MHD’nin yukarıda bahsedilen raporlarında da dile getirdiği sokağa çıkma yasağı kararlarının dayanağı olan 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nda hukuki belirlilik, hukuki güvenlik, öngörülebilirlik ve iyi yönetim ilkeleri çerçevesinde yasal değişiklik düşünülmekte midir?”

Çaldıran Ajans

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ