Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,67 / Satış: 3,69
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,33

HDP’den Burhan Kayatürk ve Vanpostası Gazetesine tepki

HDP’den Burhan Kayatürk ve Vanpostası Gazetesine tepki
  • 08 Nisan 2017 - 22:08
  • 1.241 kez okundu

HDP Van İl Eş Başkanı Yakup Ataş, AKP Otobüsüne yönelik olduğu iddia edilen saldırıda HDP’yi suçlayan Van Milletvekili Burhan Kayatürk ve ‘HDP’nin bilboardlarını kim asıyor?’ şeklinde haber yayınlayan Vanpostası Gazetesine tepki gösterdi.

 

Son günlerde HDP Bilboard, afiş ve stantlarına ilişkin artan saldırılar, İlçe çalışmalarına yönelik jandarma ve polis müdahaleleri ,  AKP Van Milletvekili Burhan Kayatürk’ün HDP’li suçlayan açıklamalarına ilişkin HDP Van İl binasında düzenlenen basın toplantısına HDP Van İl Eş Başkanı Yakup Ataş, Gülistan Orhan, HDP Milletvekilleri Adem Geveri ve Bedia Özgökçe Ertan katıldı.

Basın toplantısında konuşan HDP Van İl Eş Başkanı Yakup Ataş,  referandum çalışmaları kapsamında gittikleri ilçe ve köylerde halkın yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını belirterek, bunu hazmedemeyen bazı çevrelerin çalışmalarını jandarma ve polis marifetiyle engellemeye çalıştığını vurguladı. Son olarak Muradiye ve Çatak’ta güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaştıklarını kaydeden Ataş, “ Partimizin anayasanın ve seçim kanunun bize sunduğu hakların kullanımı yönünde ki hakkı bir çok noktada gasp edilmektedir. Özellikle ilçelerde yaptığımız çalışmalar bilinçli ve kasıtlı olarak provoke ediliyor, müziklerimize müdahale ediliyor, halkımıza yönelik şiddet içeren fiili uygulamalar var. Halkımızla yüz yüze gelmemiz, buluşmamız engellenmeye,  güçlü bir hayır çıkmasını engellemeye yönelik bir tavır söz konusudur. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar halkımızla buluşmamızı engelleyemiyecekler ve 16 Nisan’da sandıktan çıkacak sonuçlarda bunu en güçlü biçimde ortaya koyacaktır.” Diye konuştu.

‘REFERANDUM BAŞARISIZLIKLARINI MAĞDURİYETLE İLE ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Süphan Mahallesinde AKP Seçim otobüsüne yönelik gerçekleştiği iddia edilen saldırının ardından AKP Van Milletvekili Burhan Kayatürk ve AKP İl Başkanı Zahir Soğanda’nın HDP’yi suçlayan açıklamalarına da tepki gösteren Ataş, “ Burhan Kayatürk AKP seçim otobüsünün bir müdahaleye maruz kaldığını ve bu saldırıyı yapanların HDP Gençleri, HDP’li olduğunu iddia etti. AKP İl Başkanı Zahir Soğanda ve Burhan Kayatürk uzun bir süredir partimizi  hedef gösteren açıklamalar yapmaktadır.  Biz HDP İl Örgütü olarak her dönem olduğu gibi herhangi bir kesim ya da grubun fiziki, sözlü müdahalesini, tasvip etmiyoruz doğru bulmuyoruz. Böylesi organizasyonlarda, böylesi durumlarda dahlimiz yoktur.  Partimizin bu olayla, buna benzer olaylarla hiçbir ilgisi yoktur, olamaz. Aksine yaşandığı bile belli olmayan, kimin tarafından yapıldığını dahi belli olmayan bu olayın örnek, bahane gösterilerek şimdiden referandum başarısızlıklarını gölgelemeye dönük bir iddia olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu bölgede AKP ettikleri, yaptıkları, uygulamalarıyla halkımızın yüreğinde mahkûm olmuştur. Bu yüzden kendileri yine mağduriyet çabası içine girerek yeniden destek bulmaya çalışmaktadır.  Biz kesinlikle herhangi bir şiddet eylemini, hele siyasi partilere yönelik şiddet eylemini  tasvip etmediğimiz gibi, hiçbir yöneticimiz, çalışanımız böylesi bir girişim içinde olmaz. Bu konuda halkımızı ve kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz.” Dedi.

HEDEF GÖSTEREN MEDYA ORGANLARINA : PARAMİLİTER YAPILANMA GİBİ ÇALIŞMAYIN

Partilerine yönelik organize olmuş bir çalışmanın başlatıldığını ve bunun bir kısım yerel medya da açıkça görüldüğünü ifade eden Ataş, son olarak Vanpostası Gazetesinde yer alan ‘HDP Bilboardlarını kim asıyor?’ şeklinde ki habere sert tepki gösterdi. Vanpostası Gazetesini  Gazetecilik mesleğinin ilke ve ahlakına uygun davranmaya çağıran Ataş, “ Bir medya kuruluşu paramiliter bir yapılanma ya da hedef gösterici odak gibi çalışmaz. Tüm Muhalif gazeteler kapatıldı. Birkaç gazete var. Bunlardan biri Vanpostası. Onlara göre biz seçim çalışması yapmamalıyız, bilboard, afiş asmamalıyız. Bu haberde ‘HDP bilboardlarını kim asıyor?’ diyerek açıkça bilboard ve afişlerimize saldırıyorlar.  Şimdi HDP bilboard, afiş asmak için Vanpostası Gazetesinden izin mi alacak. Vanpostası gazetesi gibi düşünenler mi sadece  bilboard, pankart asma hakkına sahip.  Biz YSK kararıyla Van’da ki bilboard ve raketlerin yarısından fazlasının  sözleşmesini reklam şirketi ile yaptık, çekilişimizi YSK’da yaptık, il seçim kurulunun kararıyla seçime kadar tüm haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Van Postası denilen Gazetede  bunu bilsin. Son günlerde billboardlarımıza yönelik saldırılar bu haberlerden kaynaklanıyor. Van Postası Gazetesi hakkında basın ve kamuoyu nezdinde suç duyurusunda bulunuyoruz. Başbakanın mitinginin yapılacağı 1-4 Nisan’a hakkımız olan bilboard ve afişlerimizin üzeri kapatıldı. Siyasi nezaket gereği bizi  aramalarını bekledik. Ancak parasını ödediğimiz, kirasını ödediğimiz ekranlarımız onların afişleriyle kapatıldı. Şu anda Beşyola bir tır çekmişler, halkın geçiş güzergahı kapatılmış. Böyle yapıyorken bizim seçim kanununa göre, kanunun bize verdiği standlarımız kayyum belediyesi tarafından engellenmektedir. 5 gün megaligt ve Let TV  ekranlarımızı kapattılar. Referandum çalışmalarımızı engellemeye çalışıyorlar.”

REFERANDUM SÜRECİNİN HUZURLU VE GÜVENLİ BİR ORTAMDA GEÇMESİNİ İSTİYORUZ

Ataş konuşmasını şöyle tamamladı : “ Halkımızın referandum sürecinde mutlu huzurlu ve güven ortamı içinde fikirlerini beyan etmesine yönelik engellemeler vardır, bu engellemeleri bizde belgeliyoruz İnsan Hakları Kuruluşları ve halkımızla paylaşıyoruz, paylaşmaya devam edeceğiz. Söz konusu hedef gösteren yayın organları hakkında da gerekli suç duyurusunda bulunacağız.
vanhaberdar

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ