Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

HDP’den CHP’ye Bir Teklif Bir Eleştri

HDP’den CHP’ye Bir Teklif Bir Eleştri
  • 09 Haziran 2017 - 09:59
  • 1.939 kez okundu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün 11.00’de HDP Genel Merkezi’ni ziyaret edecek. Görüşmede HDP’nin ‘ittifak’ yerine ‘ilkelerde buluşma’ önerisi ve dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin eleştiriler getirmesi bekleniyor.

 

CHP ile HDP arasında genel başkanlar düzeyinde son görüşme 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra TBMM’de gerçekleşmişti.

16 Nisan referandumunun ardından CHP’nin teşekkür amacıyla gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında bugün CHP lideri Kılıçdaroğlu, HDP Genel Merkezi’ni ziyaret edecek.

HDP tarafından 16 Nisan sonrası toplumun evet cephesi ya da hayır cephesi olarak ikiye ayrılmasının yanlış olduğu; 16 Nisan sonrası demokrasi ve barış cephesinin oluşturulması gerektiği dile getirilecek. 2019 ya da olası bir erken seçimde ittifak yerine, belirlenecek bir ilkeler etrafında bir araya gelinmesinin önemli olduğu mesajı verilecek.

Kılıçdaroğlu’yla görüşecek HDP heyeti içinde Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay, TBMM İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder, parti sözcüsü Osman Baydemir ve MYK üyesi Fatma Kurtulan yer alacak. Kılıçdaroğlu ilk kez HDP Genel Merkezi’ni ziyaret etmiş olacak.

CHP ile HDP arasında genel başkan düzeyinde gerçekleşen son görüşme 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra TBMM’de gerçekleşmişti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyareti HDP içinde memnuniyetle karşılanırken ana muhalefet partisinin ziyaretinin önemli olduğu ifade ediliyor.

TUTUKLAMALAR KONUSUNDA ELEŞTİRİ

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, ziyarette HDP heyetinin özellikle dokunulmazlığın kaldırılmasını düzenleyen anayasa değişikliğinde CHP’nin evet yönünde oy vermesini eleştireceği belirtiliyor. HDP heyetinin milletvekillerinin aylardır tutuklanmasına neden olan düzenlemeye destek verilmesinin yanlış bir politika olduğu görüşünü ileteceği dile getiriliyor.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da aralarında yer aldığı milletvekillerinin tutuklanması konusunda CHP’nin yeteri kadar tepki göstermediği, sessiz kaldığı yönünde de eleştireler yapılması bekleniyor.

DUVAR

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ