Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

HDP’den ‘Kayyum’ Açıklaması

HDP’den ‘Kayyum’ Açıklaması
  • 01 Kasım 2016 - 22:02
  • 2.196 kez okundu

Tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak yerine Etimesgut Kaymakamı Cumali Atilla kayyum olarak atandı.

 

Diyarbakır’da Cumhuriyet Başasavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 25 Ekim’de gözaltına alınan ve 5 gün sonra tutuklanan Gültan Kışanak’ın yerine Ankara’dan Etimesgut Kaymakamı Cumali Atilla, kayyum olarak atandı.

Atilla, Etimesgut’a atanmadan önce Diyarbakır Vali Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

İçişleri Bakanlığı yetkilileri sabah saatlerinde KHK kapsamında, vali yardımcısı ya da kaymakam olan bir kamu görevlisinin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyum olarak atanacağını duyurmuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı ve eski HDP Batman milletvekili Ayla Akat Ata, önceki gün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasından sonra Büyükşehir Belediyesinin çevresi polis bariyerleri ile kapatılırken, çok sayıda polis ekibinin Belediye önündeki nöbeti sürüyor.

Belediye çalışanlarının ise, polisin kimlik kontrolü ile belediye binasına giriş çıkış yaptıkları belirtildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Büyükşehir Belediye eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan tutuklandıklarını belirtmişti.

HDP: Halkın iradesi gasp edildi

HDP, OHAL ve Kanun Hükmünde Kararnamelere dayanan “kayyum darbesini” halk iradesine gasp olarak niteledi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu’ndan (MYK) yapılan yazılı açıklamada keyfi, hukuksuz ve demokrasiye aykırı uygulamaları olağan hale getirdiği belirtildi.

Kayyum atanmasını hukuken ve siyaseten tanımadıkları ifade edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Diyarbakır halkının siyasi iradesini yok sayarak, yüz binlerce insanın seçtiği Eşbaşkanlar Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yı cezaevine koyan AKP Hükümeti, son olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atadı. AKP-Erdoğan yönetiminin siyaset anlayışı seçilmişleri tutuklamak, atanmışları yönetici yapmaktır. Bu atamayı hukuken ve siyasi olarak tanımıyoruz. OHAL’e ve Kanun Hükmünde Kararnamelere dayanan kayyum darbesi, halk iradesinin gasp edilmesidir. Bir kez daha vurguluyoruz ki, kayyum düzenlemesi cunta Anayasası’nın bile birçok maddesine ve Türkiye’nin imzalamış olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı da dahil olmak üzere demokratik uluslararası anlaşmalara, evrensel hukuka ve temel insan haklarına aykırıdır.

Halk iradesini yok sayarak gasp eden, seçilmiş yerel yöneticileri ve kurulları işlevsiz kılan bu hukuksuz düzenleme, demokrasiye ve adalete inanan herkes için yok hükmündedir.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ