Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

HDP’den ‘Öcalan’a Görüş İzni’ Açıklaması

HDP’den ‘Öcalan’a Görüş İzni’ Açıklaması
  • 10 Eylül 2016 - 19:43
  • 4.746 kez okundu

İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kalan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Kurban Bayramı’nda ailesiyle görüşmesine izin verileceği öğrenildi.

Kurban bayramı dolasıyla 14-18 Eylül tarihleri arasında hapiste bulunanlara verilen açık görüş iznine Abdullah Öcalan’da dahil edildi. Bu kapsamda Abdullah Öcalan kardeşi Mehmet Öcalan ile 14-18 Eylül tarihleri arasında bir görüşme yapacak.  Öcalan son olarak 29 Nisan’da bir heyetle görüşmüştü. Ondan sonra herhangi bir görüşmesi olmamıştı.

HDP’den açıklama

HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım, haberleri basında dinlediklerini ve kendilerine bunun dışında herhangi bir bilgi iletilmediğini belirterek şunları söyledi:

“Biz bu haberleri basından dinledik. Bunun dışında bize ulaşan, iletilen herhangi bir bilgi yok. Bu haberlere karşı tutumumuz 5 Eylül sabahı açıkladığımız açıklama aynen geçerlidir, geçerliliğini korumaktadır. Bizim açımızdan değişen farklılaşan hiçbir durum yoktur. Bu haberlerin de bir geçerliliği yoktur. Bizim talebimiz somut ve nettir. Sayın Öcalan’ın aile fertlerinden herhangi biri, avukatları veya herhangi bir siyasi heyetimizin adaya gidip Sayın Öcalan’la görüşüp, sağlığı ve güvenliğine ilişkin son durumu gelip bizle paylaşana kadar, sağlık ve güvelik koşullarının güvence altında olduğunu öğrenene kadar bizim ve etrafımızda halkımızın başlatmış olduğu bu eylem ve mücadele süreci kesinlikle kesintiye uğramadan devam edecektir.”

Rûdaw’a konuşan HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü ise, “Bizim temel talebimiz zaten Sayın Öcalan’la görüşme olmasıydı. 5 gündür bunun için 50 Kürt siyasetçi açlık grevindeyiz. Şuna da açıklık getirmek istiyorum; açlık grevimiz son bulmadı, devam edeceğiz.

Ta ki ailesi gidip kendisiyle görüştükten sonra görüşlerini kamuoyuyla paylaşıncaya kadar grevimiz devam edecektir. Şu an bize bu konuda ulaşan net bir bilgi de yok. Arkadaşlarımız haberin doğru olup olmadığını araştırıyor.” dedi.

Açlık grevi başlatmışlardı 

HDP, DBP, DTK, HDK ve KJA PKK lideri Abdullah Öcalan’dan haber alınamaması nedeniyle milletvekilleri, partililer, sanatçıların katılımıyla süresiz dönüşümsüz açlık grevi başlatmıştı.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ