Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

HDP’den Şırnak Valiliği’ne Jet Yalanlama

HDP’den Şırnak Valiliği’ne Jet Yalanlama
  • 25 Ekim 2016 - 19:09
  • 1.971 kez okundu
HDP’li Kürt vekil Ferhat Encü, Şırnak’ta Cudi Dağı eteklerine kurdukları çadırlarda yaşayan kürtlerin, çadırlarının sökülmesinin ardından Şırnak Valiliği tarafından yapılan açıklamaya tepki gösterdi. Encü, “Bu insanlara hiçbir yardım yapılmadı. Çadırda kalan insanlar, ‘ gidecek bir yerimiz yok biz nereye gidelim?’ deyince polisler ‘Irak’a gidin Kerkük’e gidin’ diyor. Alay eder gibi yanıtlar veriyor” diye konuştu.

Sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği Şırnak’ta kenti terk edip kurdukları çadırlarda yaşamak zorunda kalan Kürtlerin çadırları dün güvenlik güçlerince söküldü. Şırnak Valiliği tarafından yapılan açıklamada çadırda yaşayanların uygun barınma yerlerine geçtikleri ve gerekli yardımın yapıldığını kaydedildi. Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İlimiz Bahçelievler Mahallesi Afet Evleri Mevkii’nde geçici olarak 47 çadırda barınmakta olan vatandaşlarımıza yaklaşan kış şartlarından dolayı mağduriyet yaşamamaları için valiliğimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından barınma yardımı yapılmış ve ailelerimiz uygun barınma yerlerine geçmişlerdir.”

HDP, DBP, DTK Bölgeye Gitti

DTK Eş Başkanı Leyla Güven, DBP Eş Başkanı Sabahat Tuncel, HDP Milletveklleri Ali Atalan, Besime Konca, Aycan İrmez, Leyle Birlik ve Ferhat Encü dün Toptepe ve İkizce köyleri çevresinde çadırların kaldırılmak istendiği bölgeye gitti. Gazetemize konuşan HDP’li Encü, “Polisler akşama kadar çadırların kaldırılması için süre vermiş, kaldırmadıkları takdirde kendilerinin yıkacağını söylemiş. Valilikten emir aldıklarını, çadırlarını görüntü kirliliği oluşturduğunu söylüyorlar.‘Tek bir çadıra bile izin vermeyeceğiz, valiliğin emri böyle’ diyorlar. Bu insanların gidecek hiçbir yeri yok” dedi.

Hiç Bir Yardım Yapılmadı

Şırnak Valiliği’nin çadırda kalan vatandaşlara barınma yardımı yapıldığı açıklamasına tepki gösteren Encü, “Bu insanlara hiçbir yardım yapılmadı. Valilik sadece ‘size yol parası verelim İstanbul’a Ankara’ya gidin’ diyor. Çadırda kalan insanlar, ‘ gidecek bir yerimiz yok biz nereye gidelim?’ deyince polisler ‘Irak’a gidin Kerkük’e gidin’ diyor. Alay eder gibi yanıtlar veriyor. Bu insanların çadırlardaki hali AKP’nin sosyal devlet anlayışının gerçek yüzüdür. Bu insanlar mağdur. Sorunu çözümü için Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı ile de çeşitli görüşmeler yapıldı ancak emir yukarıdan verilmiş” diye konuştu.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ