Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

HDP’den Yeni Karar

HDP’den Yeni Karar
  • 15 Kasım 2016 - 12:01
  • 4.892 kez okundu
HDP, eş genel başkanların ve bazı milletvekillerinin tutuklanmasının ardından başlattığı TBMM çalışmalarına katılmama kararını sürdürüp sürdürmeyeceğini seçmenine soracak.

Eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasının ardından parlamento çalışmalarına katılmama kararı alan HDP, bu kararı kalıcı hale getirip getirmeyeceğini önümüzdeki süreçte gerçekleştirilmesi planlanan halk toplantılarıyla seçmenine soracak.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, parti tabanı ve parti yönetiminde parlamento çalışmalarına katılıp katılmama konusunda yapılacak tartışmaların ardından HDP parlamento zemininde nasıl ve ne oranda yer alıp almayacağına karar verecek.

HDP’nin Meclis çalışmalarına katılmama kararı parti içinde ve tabanında iki farklı görüşün dillendirilmesine neden oldu. Bazı HDP’liler kararı desteklerken, bazıları ise kararın HDP’yi siyasetin dışına iteceği ve istenenin de bu olduğu eleştirisini yöneltti. Edinilen bilgiye göre HDP MYK’nin önceki günkü toplantısında parlamento faaliyetlerine katılıp katılmama konusunda Türkiye genelinde gerçekleştirilmesi planlanan halk toplantılarında seçmenin tavrına göre hareket edilmesi benimsendi. Bu kapsamda HDP 2017’nin başına kadar sürmesi planlanan yerel teşkilatlar aracılığıyla gerçekleştirilecek toplantılarda seçmenin talebine göre hareket edecek.

MYK’de HDP eş genel başkanlarının tutuklu olması nedeniyle parti çalışmalarının aksamaması için alınması gereken önlemler tartışıldı, AKP ile MHP arasındaki anayasaya değişikliği tartışmaları da değerlendirildi. MYK’de bu konu “bir rejim değişikliği” olarak nitelendirilirken AKP’li Serkan Kocabıyık’ın “Devlet büyüklerine bir suikast halinde millet cezaevlerini basacak” mesajı da olası bir provokasyon hazırlığı olarak değerlendirildi. MYK’de seçim sistemi tartışmalarının da bu ortamda yapılmasının sağlıklı olmadığı, amaçlananın AKP’nin iktidarını sürdürmek olduğu görüşü dile getirildi.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ