Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

HDP’li Baydemir’den Seçim Sonuçlarına Yönelik Açıklama

HDP’li Baydemir’den Seçim Sonuçlarına Yönelik Açıklama
  • 16 Nisan 2017 - 21:45
  • 1.706 kez okundu

HDP Sözcüsü Osman Baydemir: YSK’ye ulaşan tutanaklar resmiyete kavuşuncaya kadar, herhangi bir ajansın verisi sonuç olarak kabul edilemez.

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, referandum sonuçlarını Türk toplumun kendi içinde uzlaşamadığının açık işareti olduğunu söyledi. Baydemir, “Anayasa bir toplumsal mutabakat metnidir. Ortaya çıkan sonuç, bir toplumsal mutabakatın oluşmadığının net bir göstergesidir” dedi.

Baydemir, “YSK, sandıkların yüzde 91’inin açıldığını belirtiyor. Oysa AA, yüzde 99’unun açıldığı gibi bir algı operasyonuyla sonuca gölge düşürmekte. Mühürsüz oy pusulalarının yüzde kaçı evettir, yüzde kaçı hayırdır? Bu sorunun yanıt dahi, şaibeli durumu ortaya koyacaktır. YSK’ye ulaşan tutanaklar resmiyete kavuşuncaya kadar, herhangi bir ajansın verisi sonuç olarak kabul edilemez. İtirazlarımız sonuçlanıncaya kadar, referandum sonucunun kesinleşmediğini kamuoyuna açıklıyoruz. Mithat Sancar ve Dilan Dirayet Taşdemir, itirazlarımızı sunmak için YSK’deler. Bu saat itibariyle referandum sonuçlanmamıştır. HDP’nin duruşu nettir: Sandığa giren irade her neyse, sandıktan çıkan ve kayıtlara geçen de o olmalıdır. Yetkililer, sonucu ilan etmede aceleci davranmamalıdır. Çünkü alelacele yapılacak açıklamalar, şaibe boyutunu güçlendirecektir. Zaten bir meşruiyet krizi vardı, buna bir yenisi eklendi. Yetkililer, şaibelerin giderilmesi konusunda net bir tutum almalıdır.”

DUVAR

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ