Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

HDP’li Bilgen: Demokratik Mücadeleden Tümden Vazgeçilebilir

HDP’li Bilgen: Demokratik Mücadeleden Tümden Vazgeçilebilir
  • 07 Kasım 2016 - 23:49
  • 3.513 kez okundu

Eş başkanlar dahil 9 HDP’li vekil tutuklandı, parti meclis yasama faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Kararı RS FM’de değerlendiren HDP’li Ayhan Bilgen, “Siyasi bir partinin siyasi çalışmalar yapması engelleniyorsa, parti merkezimize girmemize izin verilmiyorsa, vekillerimiz tutuklanıyorsa artık başka kararlar almamız gerekebilir” diye konuştu.

RS FMR’de Yavuz Oğhan’ın hazırlayıp sunduğu ‘Bidebunudinle’ programında konuşan Ayhan Bilgen, HDP’nin Meclis çalışmalarına katılmama kararının nedenini şöyle açıkladı:

“Ankara’da MYK toplantısı yapma şansımız kalmadığı için Diyarbakır’da yapmak zorunda kaldık. Zira parti merkezimize girmemize izin verilmiyor. Kapıda yapılan kimlik kontrolleriyle sadece 26. Dönem vekillerinin içeri alındığı, basın temsilcilerimizin, MYK üyelerimizin, partimizi ziyarete gelen sendikaların girişlerinin engellendiği keyfi bir uygulamayla karşı karşıyayız. Bir siyasi parti olarak siyasi çalışmalarımızı yürütemiyoruz ve bizden Meclis’te dekor olarak durmamız isteniyor. Buna müsaade etmeyeceğiz. Böyle bir tabloda Meclis’te bulunmamızın hiçbir anlamı yok. Biz bu ülkede siyasi partiler yasası demokratik bir şekilde uygulanıyor(muş) gibi, görevimizi yapıyor(muş) gibi yapamayız.” Bilgen, “Ankara’dan taşınıyor musunuz?” sorusuna da “Ankara’da parti faaliyetlerimizi yürütme koşulu kalmamıştır” şeklinde yanıt verdi.

‘HALK NE KARAR VERİYORSA ONU UYGULARIZ’

HDP Sözcüsü Bilgen: Boyun eğmeyeceğiz HDP’nin bundan sonra halka gideceğini ve kararı halkın vereceğini belirten Bilgen, “Bugün 6 milyon seçmenin iradesi yok sayılıyorsa biz de seçmenimize gideriz ve ‘Bu emanet size aittir. Biz görevimizi yapamıyoruz. Takdir sizin’ deriz. Halk ne karar veriyorsa onu uygularız” diye konuştu. Yaşanan sürecin fiili darbe süreci olduğunu belirten Bilgen, “Amaç başkanlığa giden yoldaki bütün engelleri kaldırmak, tüm muhalefeti susturmak. Bu normal yoldan sağlanamıyorsa kaos planlarını devreye sokmak” dedi.

‘KİMSE BİZE NAKARAT OKUMASIN’

HDP’nin aldığı kararı eleştirenlere ise, “Kimse bize ‘Siyasette sözünüzü söyleyin. Gelin demokratik mücadele yürütün’ nakaratlarını okumasın. Meclis’te siyaset yapma imkanı kalmamıştır ve biz bu alan varmış gibi yapmayacağız” diye karşılık verdi.
sputniknews.com

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ