Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

HDP’li Milletvekili Van ve Diğer Cezaevlerindeki Hak İhlallerini Sordu

HDP’li Milletvekili Van ve Diğer Cezaevlerindeki Hak İhlallerini Sordu
  • 12 Ağustos 2017 - 21:40
  • 283 kez okundu

HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım Cezaevlerindeki hak ihlallerini Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e soru önergesi verdi.

HDP’li Nadir Yıldırım Cezaevlerindeki hak ihlallerini sorduğu önerge şöyledir:

“Hapishanelerin toplumun suç oranını değil aslında devletin kendi yurttaşına ve topluma olan yaklaşımının birer özeti olduğunu konu ile ilgili bilimsel çalışmalar yürüten neredeyse her kişi ve kurumun üzerinde hemfikir olduğu husustur. İnsan haklarına ve onuruna uygun bir sistemin olmadığı cezaevlerinde, OHAL bahane edilerek tutsakların tüm hakları asgari düzeye indirilmiş durumdadır. İnsan Hakları Derneği Hapishaneler Komisyonu’nun hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine dair kamuoyuyla paylaştığı rapora göre, asgari düzeye indirilen bazı hak ihlalleri şu şekildedir:

Tutsakların ortak kullanım alanları kaldırıldı. Telefon ve aile görüşlerine kısıtlamalar getirildi. Dışarıdan her türlü kitabın girmesi yasaklandı. Bazı tutsakların koğuş içindeki kitaplarına el konuldu. Sıklaşan koğuş aramaları tacize dönüştü. Gece yarısı yapılan baskınlarda tutsakların kişisel eşyalarına da el konuldu. Hastane sevkleri yapılmadı, sosyal faaliyetler sonlandırıldı.

Ailelerin verdiği bilgiler ve basına yansıyan hak ihlallerinin bir kısmı ise şöyledir:

Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen siyasi tutsaklara hapishane girişinde çıplak arama dayatıldı, direnen tutsaklar domuz bağına benzer bir şekilde kelepçelenip darp ve taciz edildiler.

 

Şakran Cezaevinde koğuşları 24 saat gözetleyen kameralar takılmıştır.  Kürtçe türkü söyleyen tutsaklar toplu şekilde (T2 Koğuşu) hücreye atılmıştır.  Çocuk bölümünde 6 çocuğa, aralarında Kürtçe konuştukları gerekçe gösterilerek ağır işkence yapılmıştır.

Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevinde banyo ve tuvaletlere varacak kadar kamera sistemi dayatılmıştır. Tutsaklar Kürtçe konuştukları ve türkü söyledikleri için hücrelere atılmıştır.

Elazığ T Tipi Cezaevinde tutuklu olan Van Saray Belediye Eşbaşkanı Zilan Aldatmaz’ın avukatının aktarımlarına göre, Aldatmaz, koğuşta gardiyanlar tarafından darp edilerek merdivenlerden atılmış sol el yüzük parmağı kırılmıştır.

 

Son olarak Adana Barosu’nun kamuoyuyla paylaştığı rapora göre, Tarsus T tipi cezaevinde uzun süreden bu yana ciddi hak ihlalleri yaşanmaktadır. Tutsakların maruz bırakıldıkları hak ihlalleri ailelere de uygulanmaktadır. Aileler ile telefon görüşmeleri ve açık görüşler engellenmekte, tutsakların idare ile görüş talepleri reddedilmektedir.

Tarsus T tipi cezaevi müdürü Mahmut Çaça’nın 1996 yılında Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nin 2. Müdürü iken 11 siyasi tutsağın yaşamını yitirdiği 24 siyasi tutsağın yaralandığı bir katliam yaşanmıştır. Bu olay nedeniyle Mahmut Çaça görevden alınmışsa da kısa sürede tekrar görevine geri dönmüştür.

 

Bu bağlamda;

  1. Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve kötü muamele nicel olarak kaygı verici oranda artmakta ve çeşitlenmekte, tutsakların sağlık koşulları gün geçtikçe ağırlaşmaktadır. Bakanlığınızın bu sorunu çözmek için herhangi bir eylem planı söz konusu mudur?
  2. Cezaevleri yönetimleri, idari anlamda şiddet kullanma yetkisini bakanlığınızın ilgili hangi genelge ya da yönetmeliğinden almaktadırlar?
  3. Tutsaklar cezaevleri girişlerinde darp edilmektedirler. Ağustos 2016 yılından bu yana kaç mahpus darp raporu almıştır? Yine aynı tarihten bu güne şiddet ve kötü muamele yaptığı yönünde hakkında şikâyet olan kaç idari personeliniz bulunmaktadır? Bunların kaçı hakkında bakanlığınızca soruşturma açılmıştır? Bu soruşturmaların kaçı sonuçlanmıştır? Bunlardan kaçı tutsakların lehine sonuçlanmıştır?
  4. Tutsaklara darp raporlarının verilmediği, alınabilen raporların ise akıbetini takip etme taleplerinin yanıtsız bırakıldığı ileri sürülmektedir. Bu uygulamanın gerekçesi nedir?
  5. Tutsaklara kitap, dergi ve mektupların verilmediği kişisel eşyalarına gece yarısı baskınlarında el konulduğu ileri sürülmekte, her türlü sosyal aktivite kısıtlanmaktadır. Bu uygulamaların gerekçesi nedir?
  6. İddialara göre cezaevinde sivil giyimli ancak silah taşıyan kişilerin bulunduğu ve bu kişilerin özellikle görüş günlerinde etrafta bulundukları belirtilmektedir. Bu kişiler kimlerdir, hangi görev ve yetkiyle cezaevinde bulunmaktadırlar?
  7. Henüz davaları devam eden tutukluların, kimi kolluk güçleri tarafından Cezaevi Müdürünün odasında sorguya çekildikleri ileri sürülmektedir. Cezaevinde sorgu yapılmasının yasal dayanağı nedir?
  8. 1996 yılında 11 siyasi tutuklunun yaşamını yitirdiği, 24’ünün yaralandığı olayda Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nin 2. Müdürü olarak görev yapan Mahmut Çaça’nın şu anda Tarsus Cezaevi’nde Müdür olarak görev yapması mahpuslarda ve ailelerde endişe yaratmaktadır. Çaça hakkında Tarsus ve Diyarbakır Cezaevlerinde gerçekleşen ihlaller nedeniyle sonuçlanmış veya devam eden bir soruşturma var mıdır? Var ise hangi aşamadadır?”

Çaldıran Ajans

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ