Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

HDP’li Seçmene Karakol Baskısı

HDP’li Seçmene Karakol Baskısı
  • 21 Ekim 2015 - 16:50
  • 601 kez okundu

Diyadin bağlı Ulukent Jandarma Karakolu, Gêduk (Gedik) köyünde oturan yurttaşları karakola çağırarak, neden HDP’ye oy verdikleri yönünde sorular yöneltti. Karakol yetkilileri daha sonra yurttaşlara kağıtlar imzalatarak, 7 Haziran seçimlerinde oy kullanırken attıkları imzalar ile karşılaştırdı.

 

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde Ulukent Köyü Jandarma Karakolu, Gêduk (Gedik) köyü sakinlerini karakola çağırarak, neden HDP’ye oy verdikleri yönünde sorular yöneltti. HDP’nin, oylarının neredeyse tamamını aldığı köyde, karakol köydeki tüm yurttaşları gruplar halinde karakola çağırarak, 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin neden oyların tamamını aldığı gibi soruların yanı sıra, yurttaşlara boş kağıtlara imza attırdı. Karakola çağrılan yurttaşların karakol komutanı tarafından, ” Neden HDP’ye oy veriyorsunuz? Kim sizi HDP’ye oy vermeniz için tehdit etti” gibi sorular yönelttiği öne sürüldü.

Karakola çağrılan yurttaşlardan Aydın Bilen, ” Bizleri alal acele karakola çağırdılar. Daha önce oy kullandığımız ve imza attığımız seçmen kütükleri komutanın elindeydi. Komutan bize bir kağıt vererek ‘Bunları imzalayın. Bakalım 7 Haziran’da attığınız imzalar ile şimdiki imzalar aynı mı’ dedi. Toplamda 20 imza aldılar. 10 sağ elimiz ile 10 tane de sol elimizle. Bu duruma itiraz ettim. Kendi iradem ile Kürt olduğum için HDP’ye oy verdimi ve kimsenin bizi zorlamadığını söyledi” ifadesinde bulundu.

Karakolun başka köylerden yurttaşları da çağırarak aynı yöntemle imza aldığı belirtildi.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ