Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

HDP’li Van Vekili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya İşkenceyi Sordu

HDP’li Van Vekili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya İşkenceyi Sordu
  • 09 Ağustos 2017 - 21:24
  • 497 kez okundu

HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe’nin Hakkâri’nin Şapatan Köyü’ne baskın düzenleyen kolluk kuvvetlerinin köylülere yaptıkları işkenceye dair İçişleri Bakanı’na verdiği yazılı soru önergesi ile TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na verdiği inceleme ziyareti başvurusunda bulundu.

ANKARA – İşte Van Milletvekili Bedia Özgökçe’nin Hakkâri’nin Şapatan Köyü’ne baskın düzenleyen kolluk kuvvetlerinin köylülere yaptıkları işkenceye dair İçişleri Bakanı’na verdiği yazılı soru önergesi:

“Çeşitli gerekçelerle köylere operasyon düzenleyen kolluk kuvvetlerinin işkence yaptığı iddialar basında yer almaktadır.

Örneğin 7 Ağustos 2017 günü basın yayın organlarında “Köylüler işkenceden geçirildi” başlığıyla Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi’ne bağlı Altınsu Köyü’ne düzenlenen operasyonla gözaltına alınan 36 köylüden bir kısmına ait fotoğraflar yayınlanmıştır. Söz konusu fotoğraflardaki kişilerin işkence gördükleri iddiasını gözaltındaki kişilerin özellikle sırtlarında oluşan darpa bağlı morluklar kanıtlar niteliktedir.

Köy meydanına kolluk kuvvetleri tarafından toplanan köylülerin “meydan dayağından geçirildiği” ve gözaltı işlemi öncesinde hastaneye götürüldüklerinde ise köylüleri muayene eden doktorun “bu olanlar sizin hatanız” diyerek darp ve cebir izlerini tespit etmediği ileri sürülmektedir.

Aynı gün çıkan bir başka haberde ise Diyarbakır’ın Hazro İlçesi’ne bağlı Ölgen Köyü’ne düzenlenen operasyon sonucu askerlerin gözaltına aldığı aynı aileden Evin Kırboğa (19), Fetah Kırboğa (34), Muhsin Kırboğa (28), Nimet Kırboğa (54), Abdullah Kırboğa (22), Barış Kırboğa (17) ve Veysi Kırboğa (20) adlı 7 kişinin zırhlı araç içinde işkence gördüğü ileri sürüldü.

Bu bilgiler doğrultusunda:

  • Bahsi geçen köylere yönelik iddialar araştırılmış mıdır?
  • Her iki köydeki gözaltı işlemlerinde yapıldığı ileri sürülen işkence iddialarına dair bir adli veya idari soruşturma başlatılmış mıdır?
  • İddiaların doğru olması halinde gözaltına alınan kişilere işkence ve kötü muamele yapılması talimatını kim vermiştir?
  • İddiaların doğru olması halinde istifa etmeyi veya olayda sorumluluğu bulunan görevlileri açığa almayı düşünüyor musunuz?
  • 2017 yılında gözaltında işkence gördüğünü belirterek savcılıklara suç duyurusunda bulunan kişi sayısı kaçtır?
  • İstanbul Protokolü, Bakanlığınıza bağlı kurumlar tarafından dikkate alınmakta ve uygulanmakta mıdır?
  • İstanbul Protokolü’nün esaslarını uygulaması beklenen bir hekimin, gözaltında darp edildiğini iddia eden bir kişiye “bu sizin hatanız” dediği doğru mudur?
  • (7) no’lu sorudan devamla, iddia doğru ise söz konusu doktorun kimliği belirlenmiş midir ve hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?”

HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe’nin TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na verdiği inceleme ziyareti başvurusu aşağıda olduğu gibidir:

“7 Ağustos 2017 günü basın yayın organlarında “Köylüler işkenceden geçirildi” başlığıyla Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi’ne bağlı Altınsu Köyü’ne düzenlenen operasyonla gözaltına alınan 36 köylüden bir kısmına ait fotoğraflar yayınlanmıştır. Söz konusu fotoğraflardaki kişilerin işkence gördükleri iddiasını gözaltındaki kişilerin özellikle sırtlarında oluşan darpa bağlı morluklar kanıtlar niteliktedir.

Köy meydanına kolluk kuvvetleri tarafından toplanan köylülerin “meydan dayağından geçirildiği” ve gözaltı işlemi öncesinde hastaneye götürüldüklerinde ise köylüleri muayene eden doktorun “bu olanlar sizin hatanız” diyerek darp ve cebir izlerini tespit etmediği ileri sürülmektedir.

Bu bağlamda, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi’nde gözaltı merkezlerindeki ve gözaltına alınan kişilerin gözaltı merkezi olmayan mekanlarda gördükleri işkence iddialarına yönelik ihlal iddialarıyla ilgili yanı sıra gözaltı işlemleri esnasında İstanbul Protokolü’nün esaslarını yerine getirmediği belirtilen sağlık görevlilerinin tutumları hakkında acil toplantı yapmasını; ayrıca haberde konu edilen durumun komisyon tarafından yerinde incelemek üzere acil bir ziyaret gerçekleştirmesini arz ve talep ederim.”

Çaldıran Ajans

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ