Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

HDP’li Van Vekili Yıldırım Bakan Soylu’nun O Fotoğrafı Hakkında Önerge Verdi

HDP’li Van Vekili Yıldırım Bakan Soylu’nun O Fotoğrafı Hakkında Önerge Verdi
  • 19 Eylül 2017 - 00:42
  • 544 kez okundu

HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cenaze saldırganı ile çektirdiği fotoğraf hakkında Başbakan Binali Yıldırım’a soru önergesi verdi.

 

ANKARA – İşte Van Vekili Milletvekili Nadir Yıldırım İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında Başbakana cevaplaması için verdiği soru önergesi:

“Partimiz Eş Genel Başkan Yardımcısı Sayın Aysel Tuğluk’ un annesi Hatun Tuğluk 13.09.2017 tarihinde yaşamını yitirmiş, defnedilmek üzere götürüldüğü Ankara İncek Mezarlığı’nda, mezarlığın etrafını saran ırkçı bir güruh tarafından cenazenin defnedilmemesine dönük saldırıya maruz kalmış ve ırkçı güruhun Aleviliği, Kürtlüğü ve Ermeniliği aşağılayan tehditleri, cenazenin defnedildiği yerden çıkartılmak zorunda kalınmasına  neden olmuştur. Tarihten günümüze her toplumda cenazeye saygı, kültür ve inanışın temel taşı niteliğindedir. Son dönemde çokça karşımıza çıkan mezarlıklara saldırma ve tahrip etme olayları gibi bu olayda ciddi bir organize nefret suçunun göstergesi olmakla birlikte, toplumu kin ve nefrete iten politikaların ve zihniyetin tezahürüdür.

Olayın yaşandığı gece polis, saldıran gruba müdahale etmek ve yaşananları kayıt altına almak yerine cenazeye katılan bizlerin görüntüsünü almış, konuyla ilgili sorumluluğunu yerine getirmemiştir. Ardından, cenazeye saldıranlardan Murat Alp’in,  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla olayın yaşandığı gece karakolda çekilen fotoğrafı ortaya çıkmış ve söz konusu bakan yaptığı açıklamalar ile fotoğrafların karakolda olayın yaşandığı gece çekildiğini doğrulamıştır. Bu fotoğraf kamuoyunun hafızasında yer alan 2007’de gazeteci Hrant Dink’i katleden Ogün Samast’ın karakoldaki polislerle, Türk bayrağı önünde çekilmiş fotoğraflarını anımsatmıştır.  Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’ un cenazesine yönelik saldırıda yer alan şahsın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra Bilal Erdoğan ve bakan Jülide Sarıeroğlu ile de fotoğrafları ortaya çıkmıştır.

 

 

Bu bağlamda;

  • Ülkenin başbakanı olarak, Türkiye’nin başkenti Ankara’ da bir annenin cenazesinin defnedilememesi karşısında siyasi, hukuki ve vicdani sorumluluk duymuyor musunuz?
  • Emrinizde çalışan İçişleri Bakanı’nın cenazeye saldıran kişi ve kişilerle aynı gece karakolda fotoğraf çekilmesi konusunu kamuoyuna hangi şekilde açıklamayı düşünüyorsunuz?
  • Söz konusu fotoğrafların karakolda çekilmiş olması saldırının organize bir saldırı olduğunu ve örtülü bir talimat olduğu iddialarını doğurmuştur. Bu iddialara yanıtınız nedir?
  • Söz konusu saldırganın ayrıca, AKP genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’la, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu’ yla gülerken, AKP Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu ile yan yana mutlu fotoğraflarının basına yansıması saldırganın fotoğraf albümünün, partiniz üst düzey yetkililerinden oluştuğunu ortaya koymuştur. Bu durumda partinizi ne şekilde aklamayı düşünmektesiniz?”

Çaldıran Ajans

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ