Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

HDP’li Vekil Erçiş’te Gazetecilerin Darp Edilmesine Seyirci Kalan Polisleri Sordu

HDP’li Vekil Erçiş’te Gazetecilerin Darp Edilmesine Seyirci Kalan Polisleri Sordu
  • 16 Ekim 2017 - 22:54
  • 345 kez okundu

HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım, Van  Erçiş’te Gazete Yaşam muhabirleri İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş’ın Belediye Sahil Yolu ihalesinde yaşanan usulsüzlük iddialarına dönük görüşmek istedikleri müteahhit Şahin Yağar ve adamları tarafından şantiyede ve daha sonra hastanede polisin gözü önünde iki kez darp edilirken polislerin neden seyirci olarak kaldıklarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya cevap vermesi için soru önergesi verdi.

 

ANKARA – HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım’ın Süleyman Soylu’ya cevap vermesi için verdiği soru önergesi öyledir:

“14 Ekim tarihinde Van ili Erçiş ilçesinde, Gazete Yaşam muhabirleri İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş, Belediye Sahil Yolu ihalesinde yaşanan usulsüzlük iddiaları üzerine, şantiyeye gitmiş konuyla ilgili görüşme yapmak  istedikleri müteahhit Şahin Yağar ve adamları tarafından darp edilmişlerdir.   Şikayette bulunmak üzere ilçe emniyetine giden iki muhabir, İlçe Emniyet Müdürü’nün hakaretlerine ve tehditlerine maruz kaldıklarını ifade etmektedirler. Şikayetçi olmak için gittikleri İlçe Emniyet’inde gözaltına alınmış, burada da Şahin Yağar’ ın eli sopalı adamları tarafından ikinci kez darp edilmişlerdir. Polis ve hastane güvenlik görevlilerinin duruma seyirci kaldıkları, saldırı için gelen gruba müdahale etmedikleri iddia edilmektedir.

Bu bağlamda;

  • Gazete Yaşam muhabirleri İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş’ ın Erçiş İlçe Emniyet Müdürü tarafından tehdit edildikleri doğru mudur? Doğru ise bakanlığınıza bağlı çalışan söz konusu İlçe Emniyet Müdürü ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa söz konusu İlçe Emniyet Müdürü hangi yasal dayanak ile darp edildikleri için şikayetçi olmaya giden iki gazeteciyi tehdit ve hakaret etmiştir?
  • Gazete Yaşam muhabirleri İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş hangi gerekçe ile gözaltına alınmışlardır?
  • Darp edilen muhabirler, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden hangi polislerin nezaretinde hastaneye götürülmüşlerdir? Söz konusu polislerin hastaneye götürdükleri yurttaşlardan sorumlu olduklarına dönük ilgili yönetmelik maddesi ortada iken, muhabirler darp edilirken polislerin izlemelerinin gerekçesi nedir?
  • Nezaret eden polisler dışında hastanede görevli olan polisler ve yine bakanlığınızın yönetmelik esaslarına göre çalışan özel güvenlik görevlilerinin eli sopalı gelen gruba müdahale etmedikleri ve muhabirlerin darp edilmelerine göz yumdukları iddiaları doğru mudur? Doğru ise 14 Ekim tarihinde hastanedeki ilgili kolluk ve güvenlik hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?”

Çaldıran Ajans

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ